Notice: Undefined variable: page_title in /var/www/vhosts/ecoclubua.com/ecoclubua.com/public/wp-content/themes/ecoclubua/single.php on line 11

Андрій Яремич, аспірант кафедри екології Національного Університету Києво-Могилянська Академія, спільно з партнерами розробив компактну мікроферму Cyber Ponic на базі ультрапоніки, світлодіодного освітлення зі змінним спектром, розумних датчиків та інтелектуальної системи керування. Для виробництва та збору тестової партії таких мікроферм запущено збір коштів на сайті «Велика ідея».

Розробники використовують одну з найпрогресивіших систем вирощування — ультрапоніку. Її особливість у тому, що ультразвуковий генератор у тумані розпилює розчин для живлення коріння, яке висить у повітрі.

Перший врожай руколи і салату, грудень 2016. Фото: biggggidea.com

Науковим куратором проєкту є завідувач кафедри екології Національного Університету «Києво-Могилянська Академія» Віктор Карамушка.

Прототип розробки було презентовано у 2016 році. Уже того ж року система була вдосконалена адаптивним освітленням та інтелектуальним контролем. У 2017 році після зацікавлення розробкою проєкту компанією GrowPro з’явився Cyber Ponic One. Ця розробка — перше рішення, що об’єднує у собі пристрій для вирощування і платформу для експериментів і колаборації.

Зручність такої установки у тому, що її можна встановити і вдома, і в офісі, адже вона не займає багато місця. Водночас, можна збирати мегаферми й управляти віддалено з будь-якоко куточка світу.

За кілька років роботи над установкою було створено повноцінний демонстраційний зразок, з яким команда проєкту в жовтні 2017 року брала участь у міжнародній виставці CannaBizz у Варшаві.

Після успішної участі у виставці робота продовжилась. Команда сфокусувалася над випуском повнофункціональних систем із можливістю тестувати процес вирощування та відслідковувати реакцію рослин на різні параметри. Наразі 6 систем із новим дизайном, удосконаленими методами розподілу туману, корпусом із нержавіючої сталі та мікрочіпами нового покоління готові до виробництва. Саме для цього команда зараз шукає фінансування. Можливість підтримати проєкт на сайті «Велика ідея» є в кожного.

Одна з ідей розробників — залучити до співпраці з мікрофермами науковців. Адже використовуючи системи, підключені до того чи іншого проєкту, які фізично знаходяться у різних куточках світу, науковці можуть перевіряти свої гіпотези та проводити дослідження у віддаленому режимі.

Зараз проєкт уже співпрацює з кафедрою екології Національного Університету «Києво-Могилянська Академія» та експертами з агросфери. Команда відкрита до співпраці та запрошує долучитися й інших науковців для вирішення таких завдань:

  • розробка добривних сумішей, оптимальних для використання із системою;
  • тестування та оптимізація режимів вирощування для досягнення максимально швидкого росту рослин;
  • дослідження впливу спектрів освітлення на розвиток рослин у системі;
  • напрацювання програм вирощування для різних вікових стадій рослин та для різних культур, а також визначення видового складу, для якого даний метод вирощування є найбільш перспективним;
  • дослідження методів захисту рослин від шкідників та методи автоматизованого визначення захворювань.

Проєкт уже об’єднав представників Національного Університету «Києво-Могилянська Академія», проєкту GrowPro та громадської організації «Місцева економіка».

Cyber Ponic у новому дизайні, лютий 2018. Фото: biggggidea.com

Зелена Хвиля запитала у Андрія Яремича, винахідника Cyber Ponic, чому українцям варто підтримати проєкт.

Андрій Яремич: «Не зважаючи на те, що в наших планах – вихід на глобальні ринки, ми все ж підкреслюємо, що сам винахід і супутня інформаційна та технологічна екосистема є українськими і розробляються власними силами із залученням українських науковців і в тісній співпраці з Національним університетом “Києво-Могилянська Академія”. Україна є одним із лідерів за кількістю та якістю програмістів та експертів в багатьох hi-tech сферах, проте прославилися ми саме на аутсорс/фріланс ринку. У більшості випадків величезний потенціал наших співгромадян використовується для розвитку і підтримки закордонних проєктів. Чому у нас немає свого українського Apple чи Google? Ми вирішили бути одними з тих, хто розвиває саме український проєкт. Цей проєкт може бути застосований у всьому світі і змінити цей світ на краще. Проте, для того, аби залучити інвестування, нам потрібно здійснити величезну кількість дослідів і завершити створення бази для наших “хмарних мізків”, які і будуть вираховувати оптимальні параметри для росту конкретних рослин. Тож пропоную усім небайдужим до науки, а також технологічних та аграрних інновацій, підтримати наш проєкт на Спільнокошті, аби прискорити процес виходу нашої технології на ринок.”

Зелена Хвиля: чи можна придбати таку мікроферму для власного використання вдома?

Андрій Яремич: “Варто зазначити, що дана технологія не є альтернативою грядки і не орієнтована на комерційне вирощування зелені вдома, тому, в першу чергу, це інструмент для дослідників та ентузіастів, яких цікавить не продаж вирощеного врожаю, а саме відповідь на питання: “чому результат вирощування саме такий та як зробити, аби він був кращим.” Отримавши в результаті список оптимальних умов та параметрів вирощування, ви можете легко застосувати ці настанови на своїй ділянці, теплиці чи балконному горщику з базиліком. Тому усім, в кому живе дослідник чи міський фермер-ентузіаст, наша технологія буде більш ніж доречною.»

Денис Тарасов, партнер проєкту та співзасновник компанії GrowPro, додає: «Також ми хочемо заявити про себе, про український інтелектуальний потенціал, привернути увагу суспільства до можливостей високих технологій і колективної взаємодії. Перевірити, наскільки українці здатні об’єднуватись і просувати разом цікаві проєкти, які здатні змінити світ».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *