Notice: Undefined variable: page_title in /var/www/vhosts/ecoclubua.com/ecoclubua.com/public/wp-content/themes/ecoclubua/single.php on line 11

Проєкти спільного впровадження – це один із гнучких механізмів Кіотського протоколу, який дозволяє українським підприємствам залучати додаткові інвестиції в проєкти, що приводять до скорочень викидів парникових газів. Українські підприємства, які реалізовують проєкти з енергозбереження, відновної енергетики чи переходять на використання менш вуглецево інтенсивного палива, мають можливість продавати утворені та належним чином підтверджені скорочення викидів представникам країни-інвестора. Найчастіше в якості покупців виступають компанії з Нідерландів, Швейцарії, Німеччини та Японії. Покупці скорочень викидів можуть використовувати їх для дотримання власних зобо’язань зі скорочення викидів або реалізовувати їх в рамках існуючих систем торгівлі викидами, наприклад, в найбільшій з існуючих на даний час Європейській системі торгівлі викидами.

Перші ластівки

Перші Листи-підтримки для проєктів спільного впровадження стали видаватися Мінприроди ще в 2004 році, але подальшого розвитку механізм набув у 2008 році, коли з’явилися перші Листи-схвалення, тобто перші затверджені Україною проєкти спільного впровадження.

Ефективність даного механізму українські підприємства відчули у жовтні 2008 року, коли відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України, з національного реєстру антропогенних викидів України на рахунок корпорації Marubeni в національному реєстрі Японії було переведено 1  460  517  одиниць  (частин)  установленої  кількості – так званих ранніх скорочень викидів. Дані скорочення викидів були досягнуті в результаті реалізації проєкту спільного впровадження “Утилізація шахтного метану на шахті імені Засядька” до початку 2008 року. Даний проєкт полягає у використанні шахтного метану для виробництва теплової та електричної енергії, а також для використання в якості палива для транспорту. В рамках цього ж проєкту була здійснена й перша передача одиниць скорочення викидів (ОСВ – тип вуглецевих одиниць, що утворюються в рамках реалізації проєктів спільного впровадження) – 29 листопада 2008 року були остаточно підтверджені перші 331 093 одиниць скорочення викидів парникових газів, утворених в рамках українського проєкту спільного впровадження, а 27 квітня 2009 року був здійснений переказ 650 851 ОСВ (підтверджені скорочення за період з 1 січня до 31 грудня 2008 року) на рахунок  компанії VEMA S.A. у національному реєстрі Швейцарії.

Використання шахтного метану для виробництва енергії на когенераційних установках - перший успішний проєкт спільного впровадження в Україні
Використання шахтного метану для виробництва енергії на когенераційних установках – перший успішний проєкт спільного впровадження в Україні. Фото zasyadko.net

У 2008 році було здійснено ще три перекази ранніх скорочень викидів у формі одиниць установленої кількості, що були утворені до початку 2008 року в результаті реконструкції систем теплопостачання в Донецькій області, Криму та Харкові. Загальний обсяг ранніх скорочень в рамках даних проєктів – близько 1,1 млн. тонн.

Проєкти спільного впровадження – ефективний механізм залучення додаткових інвестицій

Станом на жовтень 2008 року до Міністерства охорони навколишнього середовища та пізніше до Національного агентства екологічних інвестицій України було подано для погодження 129 проєкти, 112 з яких отримали Листи-підтримки, а 20 Листи-схвалення. Лише 2 проєкти на той час були зареєстрованими. Загальна очікувана кількість скорочень за період 2008-2012 років за даними проєктами становила 123,4 мійльйони одиниць скорочень викидів.

Станом на вересень 2009 року до Національного агентства екологічних інвестицій України було подано вже 159 проєктів, з яких 151 отримали Листи-підтримки та 26 – Листи-схвалення, а 11 було зареєстровано. За цими проєктами протягом 2008-2012 років очікувалося згенерувати 135,7 мільйонів ОСВ, а фактично вже було передано покупцям на той час близько 1,5 мільйона ОСВ.

На 1 вересня 2010 року було видано вже 179 Листів-підтримки та 50 Листів-схвалення. Очікувана кількість скорочень становила 170 мільйонів ОСВ. 28 проєктів було зареєстровано. Ще за два місяці кількість Листів-підтримки зросла до 184, Листів-схвалення – до 56, а зареєстрованих проєктів – до 32.

Динаміка затвердження проєктів спільного впровадження
Динаміка затвердження проєктів спільного впровадження

Реалізацію проєктів спільного впровадження віднесено до основних завдань поліпшення екологічної ситуації та підвищення рівня екологічної безпеки нещодавно ухваленої стратегії державної екологічної політики до 2020 року. Як неодноразово зазначалося представниками української делегації під час кліматичної конференції в Канкуні, Україна є лідером серед реалізації проєктів спільного впровадження, а тому зацікавлена у продовженні функціонування даного механізму після 2012 року.

В Україні на різних етапах розробки  реалізується близько 200 проєктів спільного впровадження.

2 коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *