«Стоп інвестування в отруйне існування!», «Україна – зелена країна!», – під такими гаслами у Києві пройшла акція екоактивістів, які у «Глобальний день кліматичних дій» (Global Divestment Day) зібрались біля одного з банків, щоб спонукати фінансові установи більше інвестувати у зелену енергетику, а не у викопне паливо.
Акції, пікети та мітинги проти фінансування вугільної енергетики цього дня проходять по всьому світу. Ініціатором «Глобального дня кліматичних змін» – міжнародним кліматичним Рухом 350 було зареєстровано більше 300 заходів на шести континентах.
На думку екоактивістів вугільна промисловість є одним з головних винуватців зміни клімату, а також найбільшим джерелом викидів токсичних забруднюючих речовин, які шкодять довкіллю та нашому здоров’ю. За кожною вугільною шахтою, кар’єром або тепловою електростанцією, яка отруює повітря на десятки кілометрів навколо, завжди стоїть інвестор. У випадку України в цей брудний бізнес, крім російських інвесторів, також залучені європейські інвестиційні банки.
Ставляться вимоги, щоб Європейські комерційні банки припинили фінансову підтримку вугільної промисловості в Україні та переглянули свою інвестиційну політику в енергетичному секторі. Інвестиції повинні забезпечувати енергетичну незалежність України і перехід до ефективної економіки, заснованої на чистій та безпечній відновлюваній енергетиці та енергозбереженні.
На честь Всесвітнього дня деінвестування з брудної енергетики (Global Divestment Day, 13-14 лютого 2015), кожен може поставити свій підпис під вимогою до банків вкладати гроші у технології, безпечні для людей і довкілля.
Акція в Києві 13 лютого 2015: Uni Credit Bank, припини інвестувати в кліматичну кризу.
Учасники української акції передали керівництву Uni Credit Bank, який є одним з найбільших інвесторів вугільної промисловості в Україні, лист, в якому пояснили чому банку краще відмовитись від подальших інвестицій у вугілля.
«Ми вважаємо, що міжнародні банки, які працюють на території України, повинні нести відповідальність перед народом України та інвестувати у безпечне майбутнє нашої країни, а не вкладати у промисловість, яка загрузла в корупції і в глобальній перспективі забезпечує всі шанси для знищення життя на нашій планеті», – йдеться у листі активістів.
2015 ставить проблему зміни клімату питанням №1 у міжнародному порядку денному. Якщо ми хочемо зупинити зміни клімату, то настав час покласти кінець фінансовій підтримці викопного палива і брудної вугільної енергетики. Адже саме використання викопного палива, зокрема вугілля, призводить до викидів парникових газів, і як наслідок – кліматичної кризи. Якщо ми продовжимо рухатися в тому ж напрямку, що і раніше, то світ спалюватиме у 5 разів більше викопного палива, ніж дозволяють навіть найбільш консервативні екологічні прогнози. Щоб уникнути катастрофічних екологічних і соціальних наслідків від змін клімату, необхідно залишити 80% розвіданих запасів викопного палива під землею. Натомість, треба активніше запроваджувати ефективні та відновлювані енергетичні технології, що стають досконаліше і доступніше з кожним роком.
Питання антропогенних змін клімату не є єдиною проблемою. Наразі енергетика України все ще базується на технологіях середини 20-го століття. Газоочисне устаткування на українських ТЕС представлено лише пиловловлюючими пристроями, введеними в експлуатацію 25-50 років тому, з проєктною ефективністю, що не відповідає сучасним екологічним вимогам. А установки для очищення димових газів від оксидів сірки та азоту на електростанціях України взагалі практично відсутні. Це призводить до інтенсивного забруднення повітря і створює загрози для здоров’я населення.
Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала нові дані, відповідно до яких у 2012 році близько 7 мільйонів людей в світі померли через забруднення повітря. Це кожен восьмий із загального числа померлих за рік. Цей показник більш ніж удвічі перевищує попередні оцінки і підтверджує, що в даний час забруднення повітря є найбільшим у світі екологічним ризиком для здоров’я.
Відео Всесвітнього дня деінвестування з брудної енергетики. Натисніть на значок шестерні справа внизу відео, щоб обрати мову субтитрів.
Великі європейські комерційні банки, такі як Deutsche Bank, Uni Credit Bank і ING Bank, є найбільшими інвесторами у видобування та спалення викопного палива в Україні. Всього з 2005 по 2013 міжнародними комерційними банками було інвестовано понад 1,5 мільярди євро у вугільну промисловість України, підприємства якої розташовані головним чином у Донбасі, який зараз розривається військовим конфліктом. Частину цих коштів було спрямовано на збільшення експорту брудної вугільної електроенергії з України в Європу. Якщо за ці 8 років відбулася би реструктуризація енергетичного сектору, а кошти вкладалися б у відновлювані джерела енергії і заходи з підвищення енергоефективності, то Україна значно знизила би свою залежність від імпорту енергоносів з Росії та, можливо, не опинилася б у настільки скрутному становищі сьогодні.
Банки повинні інвестувати у створення кращого майбутнього для жителів України, а не вкладати у промисловість, яка загрузла в корупції і в глобальній перспективі забезпечує всі шанси для знищення життя на нашій планеті.
Молодіжна акція: Гроші треба вкладати у краще майбутнє для людей, а не надприбутки брудної промисловості.
Цю петицію створили міжнародний кліматичний рух 350.org, Українська Молодіжна Кліматична Асоціація та Національний Екологічний Центр України. Коли вона збере 1 000 підписів, ми передамо ці вимоги в центральні офіси банків Deutsche Bank, Uni Credit Bank і ING Bank.
Фото з акції: https://www.facebook.com/umkaukraine/posts/863999266956445
Контакти для ЗМІ:
Олег Савицький, активіст Української Молодіжної Кліматичної Асоціації – (099) 910 47 72
Вікторія Білаш, прес-секретар НЕЦУ – (098) 913 83 29
Джерело: КліматІнфо