ПРОТИДІЯ ЗМІНАМ КЛІМАТУ


Управління зеленими зонами як елемент адаптації до зміни клімату в містах

Пілотний проєкт (2016) з вивчення можливостей вдосконалення функціонування зелених зон в містах як інструменту адаптації як зелених насаджень, так і населення міст до негативних проявів кліматичних змін. У рамках проєкту влітку 2016 року:

  • проведено теплову зйомку мікрорайонів Києва тепловізором з безпілотника для трьох житлових кварталів Києва, двох бульварів і однієї вулиці;
  • проведено вимірювання фотосинтетичної активності листків 5 видів дерев під час хвилі спеки: (1) клен звичайний, (2) гіркокаштан звичайний, (3) липа серцелиста, (4) акація біла та (5) тополя чорна;
  • У партнерстві з ЦАКДЗ сформовано теплову карту Києва за даними супутникових знімків 2013–2015 рр. та порівняно з фактичними відсотками озеленення районів Києва.

Результати проєкту викладено у брошурі Адаптація до зміни клімату: зелені зони міст на варті прохолоди та було представлено на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа центрі. За результатами прес-брифінгу тема мала певний резонанс; про нас написали: Вечірній Київ, Хмарочос, Цензор.нет, Znaj.ua, Електронні вісті, та газета День.

Команда проєкту: активісти студентського екоклубу та кафедри екології НаУКМА, експерти Центру аерокосмічних досліджень Землі ІГНАНУ та інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ за технічної підтримки компанії Drone.ua. Підтримка проєкту: фінансування Програми малих грантів ClimateForumEast II та НЕЦУ.

У 2018-2019 проєкт отримав підтримку на продовження досліджень від National Geographic Society. Екоклуб виступає партнером. Фб сторінка проєкту: https://www.facebook.com/CoolGreenKyiv/ Результати проєкту доступні у публікації за посиланням – у вигляді тексту та відео-презентації.


Міжнародний кліматичний рух 350.org в Україні

Всеукраїнська мережа молодих екологічних лідерів. Разом ми поширюємо знання, натхнення  і практики для подолання змін клімату. Наші спільні ініціативи:

  1. З січня 2017 Екоклуб “Зелена Хвиля” є координатором проєкту “Міста для життя. Київ” у рамках інформаційної кампанії “Міста для життя“.
  2. Серед інших проєктів: кампанія Рухай Планету в Україні  24 вересня 2011, Форум Енергія Змін в рамках EcoFest2011 23-25 вересня в Університеті «КРОК», Табір Кліматичне Лідерство в Ужанському НПП 6-13 серпня та багато іншого

ПРОЕКТ “ЕКОШКОЛА”

ПАТ «Фармак» спільно з ГО УЕК «Зелена Хвиля» у 2018-2019 н.р. створили та проводять серію позашкільних занять з екоосвіти для середньої та старшої школи у містах Київ (10 шкіл Подільського району) та Шостка (10 шкіл міста). Мета проєкту – об’єднання та створення екологічного активу молодіжної спільноти міста, популяризація екологічного способу життя серед молоді й підвищення культури ресурсо- та енергозбереження. Глобальна ціль – реплікація проєкту в усіх містах України через створення освітньої Інтернет-платформи дистанційного навчання. Детальніше про проєкт можна почитати у публікації за посиланням.


ГРАЮЧИ, ЗМІНИМО СВІТ: ЕКОЛОГІЧНІ ІГРИ ДЛЯ МОЛОДІ

З 2010 року Екоклуб «Зелена Хвиля» активно долучається до існуючих ініціатив в сфері екологічної освіти та використання ігрового методу в освіті для сталого розвитку. Наші ігрові проєкти включають:

  1. Переклад на українську та російську, адаптація для студентів / школярів України і систематичне проведення всесвітньо відомої гри “Рибний бізнес” (Fish Banks, Dr. Dennis Meadows (c)), за підтримки польських НУО Sendzimir Foundation (Варшава) та Centre for System Solutions (Вроцлав) – з 2010 року;
  2. Освітній проєкт «Граючи, змінимо світ», метою якого є підвищення рівня обізнаності української молоді та зміцнення методичної бази працівників освітнього сектору з питань змін клімату та енергозбереження. У результаті проєкту було видано збірку екологічних ігор та проведено перший всеукраїнський Форум «Кліматична освіта 2016» (10-12 серпня 2016, Київ), за підтримки Програми малих грантів ClimateForumEast II та Національного Екологічного Центру України (2016).
  3. Розробка та участь у просуванні нових екологічних ігор:
  • Створення гри «Зелене місто майбутнього» у рамках діяльності партнерської мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку в Україні» за підтримки програми малих грантів Глобального екологічного фонду в Україні (2016);
  • Участь у тренінгу-презентації українського перекладу німецької кліматичної гри “Keep Cool”, якій організували Інститут суспільних ініціатив спільно з ФРІ, Майстернею громадської активності, British council за сприяння ГО MitOst, Activeco, EcoVisio та Theodor-Heuss-Kolleg (2016).
  • Популяризація гри з тематики кліматичних перемовин “Keep Cool” у Східній Європі (Республіка Молдова, Румунія та Україна) – 2018-2019. Розроблено програму та проведено 3 тренінги для фасилітаторів (Київ, Львів, Полтава) для щонайменш 40 учасників: 4 настільні гри та 2 інтерактивних пакети (Green Pack, Citizen Pack).
    Проведено більше 10 ігрових сесій з “Keep Cool” в Україні: Києві, Львові, Івано-Франківську, Полтаві, Харкові та в Швеції: у Стокгольмі, у Вісбю та на Балтійському морі.
    Проєкт виконується за підтримки Deutsche Bundesstiftung Umwelt DBU, Humboldt University Berlin (Німеччина), NGO “Ecovisio” (Молдова) у співпраці з партнерскою мережею «Освіта в інтересах сталого розвитку в Україні».

ЕКОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ БІЗНЕСУ

З 2010 року Екоклуб«Зелена Хвиля» став членом Глобального договору ООН та входить до робочої групи з охорони навколишнього середовища. Екоклуб надає експертну підтримку українському бізнесу щодо впровадження таких ініціатив як «Зелений офіс», оцінка ефективності природоохоронних акцій компаній, налагодження діалогу між екологічно свідомою громадськістю та бізнесом.

Експерти «Зеленої Хвилі» проводять дослідження щодо практик «Зеленого офісу» в українських компаніях, а також оцінку і компенсацію вуглецевого відбитку продуктів або заходів. На порталі Екоклубу висвітлюються найактуальніші події зеленого бізнесу.


ВПРОВАДЖЕННЯ ПРИРОДНОЇ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ В УКРАЇНІ


Для здійснення інтерпретації природи в Україні ми прагнемо:

  1. Зміцнення потенціалу природоохоронних територій та природоохоронних музеїв (розвиток професіоналізму українських гідів, які проводили екскурсії та організували екскурсії на природоохоронних територіях, ботанічних садах, зоопарках та природних музеях).
  2. Формування когорти / асоціації для інтерпретації природи в Україні (платформа для співпраці та позитивного обміну досвідом в галузі інтерпретації природи; список розсилки охоронних територій Міністерства екології; Українська мережа педагогів та практиків охорони природи (UNCEP), яка був створений у 2013 році Зеленою хвилею).

Діяльність проєкту охоплює 21 регіон України, 6 музеї, 3 ботанічні сади, 40 парки та заповідники, 6 університетів та науково-дослідних установ та 10 неурядових організацій.


ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ

Екостежка «Журавлинна»

У 2010 році Екоклуб працював у Регіональному ландшафтному парку «Міжрічинський», облаштовуючи екскурсійний маршрут. За цим маршрутом ми провели чотири природничі школи для всіх бажаючих, під час яких люди дізнатися багато цікавого про рослини, комах, амфібій, рептилій і птахів від експертів – знавців своєї справи.


СУСПІЛЬНІ ІНІЦІАТИВИ

День Землі

День Землі 2010Кожного року в квітні місяці ми разом з міжнародною громадою святкуємо День Землі. В цей день всі люди планети вклоняються Землі за ті багатства, які вона нам дарує. Під час святкування в центральному парку Києва проводиться фестиваль, театральні вистави, конкурси, фото-виставки, спортивні ігри, семінари, ярмарки екологічно безпечних товарів, вегетаріанське частування.

 

 


ЕкоЧашка

«ЕкоЧашка» — щорічний фестиваль міжнародного екологічного кіно. З 26 травня по 5 червня 2011 фестиваль «ЕкоЧашка» приїжджав у весняне турне по 5 містах України.


Зелені Свята – Більше музики, менше СО2

Метою проєкту «Зелені Свята» є розробка методики для обчислення і зменшення викидів парникових газів при проведенні open-air фестивалів. У дослідженні взяли участь Трипільське Коло 2010, Джаз Коктебель 2010, Гомільшанський екотоп 2010 та День Землі 2011. В результаті вони отримали детальні рекомендації зі зменшення викидів.


GreenDrinks

Це  місце зустрічі людей, які піклуються про навколишнє середовище. На GreenDrinks люди мають можливість зустріти  колег, партнерів, майбутніх роботодавців або працівників. Це місце, де в неформальній атмосфері люди діляться своїми ідеями, думками, а також презентують  проєкти екологічного спрямування.

Для отримання інформації щодо майбутніх зустрічей GreenDrinks можна підписатись на розсилку або приєднатись до  групи http://www.facebook.com/GreenDrinksKyiv.


Фестиваль «Джаз Коктебель»

З 2003 року  фестиваль «Джаз Коктебель»,  який проходив у  Коктебелі (АР Крим), швидко перетворився на одну з найбільших музичних подій  в Україні.  Екологічна складова для  «Джаз Коктебель 2010» була  розроблена  Екоклубом «Зелена хвиля» та «КліматІнфо». Під час фестивалю проводилось  дослідження викидів  парникових газів,  прибирання пляжів та сортування відходів. В 2010 та 2011 роках активісти Екоклубу проводили еко-майданчики для гостей фестивалю.


Фестиваль Трипільське Коло

Щороку під час фестивалю Трипільське Коло  «Зелена хвиля» організовує екологічну платформу, на якій проводяться семінари, презентації та тренінги на екологічну тематику.


ЗОЛОТИЙ СТАНДАРТ ДЛЯ ПРОЕКТІВ СКОРОЧЕННЯ ВИКИДІВ ПАРНИКОВИХ ГАЗІВ

Екоклуб Зелена Хвиля увійшов до світової мережі громадських організацій, що підтримують Золотий Стандарт для проєктів скорочення викидів парникових газів The Gold Standard. Сертифікація за цим стандартом підтверджує, що проєкт призводить до справжніх та довготривалих скорочень викидів парникових газів, а також сприяє сталому розвитку.

В рамках процедури сертифікації, Екоклуб Зелена Хвиля слідкує за дотриманням вимог Золотого Стандарту до проведення громадських слухань та перевіряє інформацію стосовно заявлених впливів проєкту на сталий розвиток. Для цього наші експерти ознайомлюються з проєктною документацією, беруть участь у громадських слуханнях (з виїздом на місце чи дистанційно) та надають свої коментарі розробникам проєкту та представникам Золотого Стандарту. Екоклуб Зелена Хвиля також може взяти участь у розробці проєктів зі скорочення викидів парникових газів та надавати консультаційні послуги стосовно окремих питань підготовки проєктної документації, врахування та моніторингу впливів на сталий розвиток, організації та проведення консультацій з громадськістю тощо.

Контактна особа з питань сертифікації за Золотим Стандартом Анна Вільде, anna.vilde[at]gmail.com, +38 097 5161160