Головна | Зміна клімату, Погляди

До вибуху «кліматичної бомби» залишилося всього чверть століття

15 Травня 2013


Олексій Кокорін, WWF RussiaПриродні кліматичні цикли плюс викликана людиною глобальна зміна клімату невдовзі почнуть посилювати вплив один одного, а не послаблювати, як це досі відбувається. Поєднання природного та антропогенного чинників вже у 2040-х роках може призвести до справді руйнівних наслідків, повідомляє міжнародне екологічне об’єднання «Беллона» в інтерв’ю з експертом WWF Росії Олексієм Кокоріним.

Таке попередження буде зроблено у п’ятій оціночній Доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), який 10 травня в закритому режимі надійшов на розгляд урядів країн-учасниць МГЕЗК, вважає керівник Кліматичної програми WWF Росії Олексій Кокорін.

«10 травня головний том Доповіді, де говориться, як саме і чому змінюється клімат, надійде на абсолютно закритий розгляд урядів країн-учасниць МГЕЗК. Такі правила роботи. Вчені спочатку готують Доповідь, потім розсилають урядам, не показуючи нікому більше. І ось після 10 травня він повинен надійти дуже обмеженому числу осіб у всіх країнах-членах МГЕЗК, в тому числі і до Росії», розповів Кокорін.

За його словами, доповідь МГЕЗК не є самостійним науковим дослідженням. Це огляд та узагальнення результатів досліджень, які вже опубліковані в наукових виданнях. Тому фахівці можуть з упевненістю говорити про зміст доповіді навіть до його офіційної публікації.

 «Головне, що там має бути, – це дані про те, що« кліматична бомба» може рвонути приблизно в 2040 році. Якщо раніше вважалося, що людина плавно впливає на клімат і плавно погіршується ситуація, то зараз, на відміну від попереднього Доповіді, який готувався сім років тому, отримано значно більше інформації про океанські циклах та інших природних коливаннях. Вчені зрозуміли, що зараз, в 2010-х роках, вплив людини згладжується природними циклами, що протидіють впливу людини на клімат. Така ситуація триватиме ще близько 20 років. Але абсолютно зрозуміло, що потім від згладжування ситуація перейде до прискорення», – наголошує еколог.

Зараз людству надано свого роду «перепочинок», але скоро і природні, і антропогенні фактори почнуть посилювати один одного «і температура різко злетить угору».  Потім, приблизно в 2070-х роках, зростання температури знову сповільниться, але після цього знову почне зростати. Розуміння цих циклів – принципова відмінність нового знання, від того, що було сім років тому.

«Коли вам говорять, що останні 15 років температура приземного повітря на планеті не збільшується, це ні в якому разі не слід сприймати як свідчення того, що вплив людини на клімат скінчився. Вчені знають, що це не так. Знають, що справа в накладенні природних коливань на вплив людини. Це лише тимчасовий перепочинок, що нам дається природою. І цей перепочинок треба використовувати не для самозаспокоєння і бездіяльності, а для зниження викидів. Бо після цього перепочинку почнеться подвійний ефект», – підкреслив експерт WWF.

3737 переглядів