Портал “Європейський простір” опублікував звернення Європейського Комісара з питань клімату Конні Гедеґард, яка відображає оносні тези позиції Європейського Союзу на кліматичній конференції ООН у Канкуні. Нижче наводимо текст заяви повністю. Про позицію України читайте тут: СОР16 – офіційна позиція України на конференції зі зміни клімату в Канкуні.
До 2050 року населення земної кулі збільшиться до дев’яти мільярдів людей. Аби адаптуватися до цього стрімкого зростання населення і водночас не загострювати небезпечних змін клімату, маємо єдину можливу альтернативу – завершити перехід до такої світової економіки, яка би мала низький рівень викидів СО2. Це одне з найголовніших питань міжнародних перемовин зі змін клімату, і саме тому майбутня конференція ООН у Канкуні є настільки важливою.
Вирішення питання зі змін клімату потребує амбітних та юридично обов’язкових рамок для протидії цьому явищу на всесвітньому рівні. ЄС буде готовий до погодження цього питання під час конференції у Канкуні 29 листопада. На превеликий жаль, певна кількість інших потужних світових економік, насамперед США та Китаю, не готові до цього.
Але конференція у Канкуні не буде кінцем дороги. Під час зустрічі все ще можна буде досягти значного прогресу на шляху до укладання юридично обов’язкових домовленостей з боротьби зі змінами клімату. Конференція може та має досягти прогресу у розробці політично збалансованих та погоджених рішень, які мають сприяти конкретним крокам з протидії змінам клімату.
Ці рішення мають відбивати прогрес, який було досягнутого під час міжнародних переговорів з цієї проблеми, а також містити головні елементи «архітектури» майбутнього світового кліматичного режиму. Вони повинні ґрунтуватися на Кіотському протоколі та містити політичні вказівки, відображені у грудневих Копенгагенських домовленостях.
Проводячи зустрічі у рамках підготовки до Канкунської конференції, я побачила велике бажання досягти домовленості з цього питання. За допомогою політичної волі конференція здатна перенести ці бажання на конкретні кроки у цьому напрямку. Нескладно ухвалити рішення з таких питань, як адаптація до змін клімату, боротьба проти вирубки лісу, технологічне співробітництво та правила управління для нового кліматичного фонду.
Для ЄС важливо, щоб збалансований пакет рішень також містив положення щодо пом’якшення викидів парникових газів у атмосферу. Зокрема, зобов’язання розвинутих країн, а також країн, що розвиваються зі скорочення викидів шкідливих речовин у атмосферу, взяті на себе у рамках Копенгагенських домовленостей, мають бути зафіксовані у документах під егідою ООН.
Закріплення цих зобов’язань саме таким чином, надасть можливість світовому форуму виявити можливі неточності зобов’язань, а також розробити шляхи їх усунення. Теперішні зобов’язання це лише початок, проте вже зараз стає зрозуміло, що цього недостатньо для стримування глобального потепління на рівні нижче двох градусів, як визначено Копенгагенськими домовленостями.
Окрім того, під час Канкунської конференції нам необхідно досягти прогресу у реформуванні та розширенні міжнародного ринку квот на викиди вуглекислого газу для забезпечення великого потенціалу зі скорочення викидів СО2 з боку країн, економіки яких нещодавно постали. Беручи до уваги європейську систему торгівлі квотами на викиди СО2, механізми ринку квот на викиди вуглекислого газу зменшують вартість скорочення викидів, та можуть залучати інвестиції у інноваційні низьковуглецеві технології, а також бути важливим джерелом фінансування майбутніх заходів зі змін клімату.
Важливо, щоб розвинуті країни підтримували свої зобов’язання, надаючи фінансову допомогу країнам, що розвиваються у їх боротьби зі змінами клімату. ЄС так робить. Поточного року вже було виділено 2,2 млрд. євро на ці цілі у рамках наших зобов’язань з виділення 7,2 млрд. євро на 2010-2012 роки. У Канкуні ЄС детально прозвітує про виконання наших зобов’язань.
Побудова довіри також вимагає більшу відкритість – відкритість, яка полягає у тому, яким чином країни виконують свої зобов’язання зі скорочення викидів СО2, а також, яким чином розвинуті країни збираються фінансувати у довгостроковій перспективі боротьбу зі змінами клімату з боку країн, що розвиваються. Саме тому ЄС наполягає на тому, щоб майбутні домовленості у Канкуні передбачали жорсткіші правила моніторингу, звітування та контролю виконання зобов’язань.
Низка рішень з вищезазначених питань під час конференції у Канкуні стане початком важливого перехідного періоду назустріч укладання міцної та юридично обов’язкової світової угоди, якої потребує світ.
Амбіційна світова угода допоможе прискорити низьковуглецеву революцію, яка вже відбувається, таким чином, стимулюючи екологічне зростання, створення нових робочих місць та зміцнення енергетичної безпеки Європи.
Досягти політично збалансованого рішення буде не так вже й легко, проте цілком можливо. Своєю чергою, невдача у спробах досягти компромісу підвищить ризик того, що міжнародні перемовини зі змін клімату втратять свою актуальність. За допомогою політичної волі, конференція у Канкуні може бути успішною. Європа працюватиме над тим, щоб довести це.
Читайте також: ЄС очікує підтримки від України на саміті ООН в Канкуні
ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…
Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…
Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…
Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…