Початок 2017 року традиційно відзначався спробами підбити результати за 2016 рік, проаналізувати досягнення та невдачі. Цікавою є спроба відобразити прогрес в імплементації Угоди за останні півроку в сфері енергетики та довкілля за допомогою розроблених індикаторів та виставлення балів. Для сфери довкілля та відновлювальної енергетики, попри нібито-то активну діяльність, результати виявився невтішним – 16 балів зі 100.
Відповідно до використаної методології з оцінювання враховуються факти невідповідності актам ЄС, ступінь транспозиції актів законодавства ЄС в українське законодавство, застосування окремих інструментів на практиці, статистична інформація.
Що ж вплинуло на таку оцінку?
(1) Двадцять балів від загального балу було забрано через те, що Секретаріатом Енергетичного Співтовариства порушено дві справи про врегулювання спорів, які стосуються відсутності дій із запровадження законодавства з оцінки впливу на довкілля і зменшення вмісту сірки у деяких видах рідкого палива.
(2) Транспозиція й надалі залишається на етапі розробки проєктів нормативно-правових актів, а не їх прийняття. Зокрема:
- Хоча закони “Про оцінку впливу на довкілля” і “Про стратегічну екологічну оцінку” були проголосовані Верховною Радою України, проте вони були заветовані Президентом і повернуті до парламенту.
- Прийняті в першому читанні проєкти законів, які прямо не стосуються імплементації Директиви 2009/147/ЄС про захист диких птахів, проте матимуть позитивний вплив на її ефективну реалізацію, а також Наказ Мінприроди “Про додаткові заходи щодо збереження рідкісних і зникаючих видів тварин і рослин”.
- Розроблено, проте не оприлюднено, проєкти законів “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у частині доступу до екологічної інформації” і “Про збереження природних оселищ та видів природної фауни і флори”, розроблений Робочою групою при Мінприроди.
- Розроблено проєкт розпорядження КМУ “Про схвалення Концепції реформування державної системи моніторингу довкілля”. На рівні проєктів існують Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок і Національний план скорочення викидів підприємствами гірничо-металургійного комплексу (не оприлюднено). На виконання Директиви 1999/32/ЄС про зменшення вмісту сірки Міненерговугілля оприлюднено проєкт постанови КМУ зі змінами до відповідного Техрегламенту. Водночас, уряд тимчасово дозволив реалізацію пального з високим вмістом сірки (на балансі “ПрикарпатЗахідтрансу”) для потреб силових відомств.
(3) Щодо практичних інструментів, то СЕО на національному і місцевому рівнях не проводиться. Об’єм екологічної інформації поки недостатній. На Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua доступні 111 наборів інформації в розділі “Екологія”. Реєстр висновків державної екологічної процедури (не нової процедури ОВД) доступний на веб-сторінці Мінприроди, протягом липня-грудня 2016 року додано 61 висновок. На регіональному рівні, такі висновки доступні лише по Полтавській, Запорізькій та Житомирській областях. У зв’язку з відсутністю спеціального законодавства не створюються спеціальні природоохоронні території (СПТ) для захисту птахів.
Адаптовано з “Енергетичні реформи: моніторинговий звіт про просування України у виконання Угоди про асоціацію з ЄС у сферах енергетики та довкілля”, грудень 2016 року.
Матеріал підготовлено експертами ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” в рамках періодичного інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” та рубрики “Екологічні акценти”, в якій публікуються коментарі про актуальні питання екологічної політики та права України.
Підписатися на розсилку інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” можна за посиланням.