За інформацією “Дзеркала тижня“, Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» (ДСП «ЧАЕС») у четвер, 23 вересня, завершило відвантаження останньої відпрацьованої тепловиділяючої збірки третього блоку на тривале зберігання у 5-й відсік чинного сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-1).
Таким чином на станції відбулося повне звільнення третього блоку від відпрацьованого ядерного палива, що є необхідною умовою для будівництва нового безпечного конфайнмента (НБК) на об’єкті «Укриття» Чорнобильської АЕС.
У даний момент на станції завершується перший етап забивання паль під його фундамент. НБК — це багатофункціональний комплекс, покликаний перетворити об’єкт укриття на екологічно безпечну систему.
Окрім цього, на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС завершується проєкт будівництва промислового комплексу із переробки твердих радіоактивних відходів.
Нагадаємо, роботи із вивантаження відпрацьованого ядерного палива з третього блоку були розпочаті у січні 2010 року після модернізації СВЯП-1. Чорнобильська АЕС за історію своєї експлуатації накопичила на своєму майданчику близько 21 тис збірок.
Чорнобильську АЕС закрили 15 грудня 2000 року. Разом з тим саркофаг, зведений після аварії над четвертим енергоблоком, поступово руйнується. Україна працює над спорудженням НБК на об’єкті «Укриття». Основними функціями НБК є забезпечення протягом 100 років захисту персоналу станції, населення і зовнішнього середовища від впливу джерел іонізуючого випромінювання, пов’язаного з наявністю об’єкта «Укриття», створення умов для перетворення об’єкту на екологічно безпечну систему. Конфайнмент повинен мати системи життєзабезпечення і контролю стану об’єкта «Укриття», системи та обладнання для демонтажу конструкцій і поводження з радіоактивно забрудненим устаткуванням і будівельним сміттям, санітарні шлюзи для персоналу, пункти дезактивації обладнання і транспорту.
Активна робота із перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, побудованого у 1986 році, ведеться із 1992 року. Згідно з концептуальним проєктом, споруду, яку називають «новим безпечним конфайнментом», збудують у вигляді арки висотою 108 метрів і довжиною 150 метрів над існуючим саркофагом. Технологічний корпус буде включати ділянки дезактивації, фрагментації та упаковки, саншлюзи, майстерні та інші технологічні приміщення.
Водночас, в КМУ стурбовані повільними темпами будівництва об’єктів на ЧАЕС. Кабінет міністрів створить графіки реалізації за кожним об’єктом на Чорнобильській АЕС, оскільки будівництво на деяких об’єктах йде вкрай повільно. Про це, за інформацією “Економічної правди“, заявив перший віце-прем’єр Андрій Клюєв після наради з перспектив подальшого виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС у четвер, повідомляє прес-служба уряду.
За його словами, будівництво “мало закінчитися 7-10 років тому”.
“Я дав доручення підготувати мережевий графік за кожним об’єктом, чітко розписати реалізацію будівельного процесу з відповідальними і джерелами фінансування”, – відзначив Клюєв. “Ці графіки ми узгодимо з ЄБРР і Єврокомісією. Потім вони будуть затверджені Кабінетом міністрів і надалі суворо контролюватися. Якщо графіки не будуть виконуватись – відповідальні будуть покарані”, – підкреслив перший віце-прем’єр.
Також він перерахував основні будівельні проєкти, які будуть реалізовуватися в Чорнобильській зоні: завод із переробки твердих відходів, завод із переробки рідких відходів і сховище відпрацьованого ядерного палива “СВЯП-2”. Клюєв підкреслив, що вже розпочато будівництво нового безпечного конфайнмента і фактично завершена підготовка остаточного проєкту, який готували міжнародні організації.
За словами чиновника, остаточна вартість проєкту складає 870 млн. євро. “Дефіцит коштів – 550 млн. євро, але це не заважає початку будівництва. 5 жовтня ми будемо в Києві зустрічатися з керівництвом ЄБРР і вирішувати, яким чином закінчувати будівництво нового конфайнменту”, – зазначив перший віце-прем’єр.
Клюєв також нагадав, що президент Віктор Янукович оголосив 2011 рік роком Чорнобиля. Він повідомив, що у квітні відбудеться міжнародна конференція під егідою ООН, на якій уряд планує вирішити всі питання про продовження і завершення будівництва цього об’єкту.
Читайте також: Українці та німці протестують проти атомних електростанцій
ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…
Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…
Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…
Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…