15 вересня святкує свою 46-ту річницю Greenpeace – одна з найвідоміших міжнародних неурядових природоохоронних організацій світу.
Кумі Найду, міжнародний виконавчий директор «Грінпіс» із 2009 року по 2015 рік, писав, що насіння «Грінпіс» було закладено коли невелика група видатних людей у 1971 році вирушила судном із Ванкувера, щоби змінити світ.
Мова йде про першу акцію Грінпіс. Молоді небайдужі люди утворили комітет «Don’t Make a Wave» («Не створюйте хвилю») і направили судно «Філліс Кормак», яке згодом було перейменоване в «Грінпіс», за маршрутом від Ванкувера до Амчітки (Щурячі острови, група вулканічних островів у Алеутському архіпелазі), аби висловити протест щодо ядерних випробувань. Мирні протести активістів змусили уряд США припинити випробування в районі Амчітки.
Засновниками організації та організаторами першої акції стали Джим Болен, Пол Кот та Ірвінг Стоу.
Докладніше про засновників можна почитати на офіційному сайті Greenpeace.
«Грінпіс» — це незалежна організація, яка використовує ненасильницьке, творче протистояння, щоби викрити глобальні екологічні проблеми та примусити прийняти рішення, які мають важливе значення для зеленого та мирного майбутнього. Метою «Грінпіс» є забезпечення здатності землі виховувати та плекати життя в усьому його різноманітті.
Незалежність організації підтверджує той факт, що всесвітня діяльність «Грінпіс» фінансується майже цілком за кошт пожертвувань від приватних осіб у багатьох країнах світу та приватними грантами, але не коштами бізнесу чи політичних партій.
«Грінпіс» — організація, яка намагається змінити ставлення та поведінку людей, захищати та зберігати навколишнє середовище та сприяти миру. Ще у 2007 році «Грінпіс» означили основні напрями своєї діяльності:
- сприяння енергетичній революції для вирішення ключової загрози планеті — зміни клімату;
- захист океанів і створення глобальної мережі морських природоохоронних територій;
- збереження пралісів;
- сприяння роззброєнню та ліквідації всієї ядерної зброї;
- відмова від токсинів та небезпечних хімікатів;
- підтримка сталого сільського господарства та запровадження екологічного землеробства.
Сара Кінг, старший стратег з океанів (Senior Oceans Strategist) у Грінпіс-Канада описала одну з останніх успішних акцій Грінпіс у статті «Winning on the world’s largest tuna company and what it means for the oceans» (Перемога над найбільшою у світі компанією з виробництва тунця та те, що це означає для океанів).
У статті Сара зазначає, що в акції взяли участь майже 700 тисяч небайдужих людей з усього світу. Безупинна агітація протягом двох років таки дозволила переконати найбільшу у світі тунцеву компанію змінити політику своєї діяльності!
Два роки поспіль «Грінпіс» закликав компанію «Thai Union» вивести бізнес із виробництва тунця з тіні, де процвітала надмірна експлуатація, спустошення та жахлива трудова практика в ім’я прибутку. Разом із партнерами, профспілками, зацікавленими представниками громадськості таки вдалося переконати компанію відмовитися від практик вилову, під час яких знищується не лише тунець, а й багато інших мешканців водних екосистем, а також покращити умови праці на суднах.
На сьогодні міжнародна організація «Грінпіс» має офіційні представництва в більш ніж 40 країнах світу. В Україні немає офіційного представництва організації, але проводяться окремі акції. Наймасштабніші з них пов’язані з Чорнобильською катастрофою та її наслідками.
Докладніше з історією та досягненнями організації можна ознайомитися в книзі «The Greenpeace chronicles. 40 Years of Protecting the Planet» авторства Стіва Ервуда та фільмі How to change the world.
На останок — відео-заклик Greenpeace долучатися до їх ініціативи: