Президент України наклав вето на закони про оцінку впливу на довкілля та стратегічну екологічну оцінку, прийняті на початку жовтня Верховною Радою. Формально це означає скасування голосування про їх прийняття в цілому та повернення законів на повторний розгляд до парламенту для врахування його пропозицій.

Пропозиції Президента щодо обох законопроєктів зводяться до простого – доопрацювати обидва закони. Але ці пропозиції мають особливість, адже, Президент ні не пропонує відхилити законопроєкт, ні не пропонує конкретних змін до статей, як це зазвичай відбувається. Якщо Парламент погодиться з пропозицією Президента, закони будуть повернені до комітету з екологічної політики, доопрацьовані та винесені на повторний розгляд. Подолати ж вето Президента Парламент навряд чи спроможеться (для цього потрібно 2/3 голосів від конституційного складу ВРУ, тобто щонайменше 300 голосів).

Складність доопрацювання полягає у тому, що ряд зауважень Президента носять системний характер. Так, до обидвох законів Президент має претензії щодо якості нормотворчої техніки, що призводить до браку визначеності, ясності та однозначності норм. У свою чергу це, порушує принцип юридичної визначеності як важливого елементу верховенства права. З цим важко не погодитись і наші експерти неодноразово звертали на це увагу.

Необхідність доопрацювання обох законів є очевидною. З політичної та практичної точки зору питання стояло так – доопрацювати зараз чи чекати (втратити) кілька років, поки усі недоліки стануть очевидними на практиці (чи її відсутності). Президент обрав перше.

Матеріал підготовлено експертами ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” в рамках періодичного інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” та рубрики “Екологічні акценти”, в якій  публікуються коментарі про актуальні питання екологічної політики та права України.

Підписатися на розсилку інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” можна за посиланням

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *