Головна | Зміна клімату

Україна та Росія нарощують випуск одиниць скорочень викидів

2 Вересня 2011


Із наближенням кінцевої дати першого періоду зобов’язань в рамках Кіотського протоколу дедалі більше проектів спільного впровадження доходять до найбільш бажаної стадії – випуску верифікованих одиниць скорочень викидів та їх продажу інвесторам.

В Україні, станом на кінець серпня 2011 року, такого успіху досягли вже 49 проектів на близько 40 українських підприємствах систем теплопостачання та розподілу газу, металургійної, вугільної та інших галузей промисловості. В рамках даних проектів було досягнуто та підтверджено незалежними уповноваженими організаціями скорочення викидів парникових газів в обсязі майже 30 мільйонів тонн, що дозволило залучити українським підприємствам значні інвестиційні ресурси.

Розподіл випущених одиниць скорочень викидів за типами проектів

Розподіл випущених одиниць скорочень викидів за типами проектів

Нагадаємо, що станом на початок року таких проектів спільного впровадження та випущених одиниць скорочень викидів було вдвічі менше: 25 проектів та 14,5 мільйонів випущених одиниць скорочень викидів. Найближчим часом може спостерігатися подальша активізація переведення підтверджених одиниць скорочень викидів в реєстри іноземних країн, але в разі прийняття остаточного рішення щодо невідповідності України вимогам Кіотського протоколу обсяг таких транзакцій різко піде на спад. За інформацією Державного агентства екологічних інвестицій, в разі ухвалення відповідного рішення як остаточного, Україна тимчасово буде обмежена у використанні таких механізмів Кіотського протоколу як торгівля квотами на викиди парникових газів та реалізація проектів спільного впровадження за національною процедурою. Це обмеження не стосуватиметься використання коштів, що вже отримані від продажу відповідних квот, на проекти, які реалізуються за схемою зелених інвестицій, а також – реалізації проектів спільного впровадження за треком-2 (міжнародною процедурою). Зауважимо, що серед 49 проектів, за якими  вже було здійснено продаж одиниць скорочень викидів, лише 11 реалізуються за міжнародною процедурою.

В Росії механізми Кіотського протоколу активно почали працювати лише в грудні минулого року, коли був здійснений перший переказ одиниць скорочень викидів з російського реєстру в обсязі 4,2 мільйони тонн. Тим не менш, станом на 31 серпня 2011 року загальна кількість випущених за російськими проектами одиниць скорочень викидів сягнула вже 21,8 мільйона тонн. З огляду на це, Росія має всі шанси потіснити Україну з лідерських позицій в сфері успішної реалізації проектів спільного впровадження вже до наступної Конференції Сторін Рамкової Конвенції ООН зі зміни клімату, яка відбудеться в Дурбані наприкінці року.

Автор: Микола Шлапак

Микола ШлапакКонсультант компанії КТ-Енергія. Розробник і автор сайту Зелена Хвиля. Цікавиться екологічною економікою, енергетикою та інформаційними технологіями.
Для контактів: m.shlapak.ua [at] gmail.com

3425 переглядів