16 вересня 1987 року був відкритий до підпису Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар. Угода була укладена для припинення або обмеження виробництва озонруйнуючих речовин.
Цьогоріч світ відзначив тридцяту річницю протоколу, який є однією з найуспішніших міжнародних угод.
Маріо Моліна, лауреат Нобелівської премії з хімії за роботу щодо озоноруйнівних речовин, згадує про три причини успіху Монреальського протоколу:
Каталізаторами успішного розвитку Монреальського протоколу стали кілька досліджень та відкриттів. У 1974 році Маріо Моліна та Ф. Шервуд Роуленд опублікували наукову статтю, у якій зробили висновок про міграцію хлорфторвуглеводнів (ХФВ) у верхню атмосферу та їх вплив на озоновий шар. На початку цю ідею оскаржували багато науковців, але додаткові дослідження переконали усіх.
Хімічна промисловість спершу відмовилася брати до уваги наукові факти, але згодом підприємства погодилися розробити хімічні речовини, які не впливатимуть на озоновий шар.
Зменшення щільності озонового шару викликає низку негативних наслідків:
У 1987 році, укладаючи Монреальський протокол, країни погодилися скоротити викиди ХФВ на 50 %, але після низки зустрічей у 1992 році домовилися про повну відмову від ХФВ до 1996 року.
Співпраця країн згідно з Монреальським протоколом продовжується. У жовтні 2016 року в Кігалі, Руанда, уряди країн світу дійшли згоди щодо поправки до протоколу. Сторони домовилися про припинення використання гідрофторвуглецю (ГФВ), одного із шести головних забруднювачів, які викликають глобальне потепління. Раніше ГФВ були введені на заміну ХФВ.
Прийняття поправки попередить викиди еквівалентом 100 мільярдів тонн СО2 до 2050 року і допоможе уникнути підвищення температури на 0,5˚С до кінця століття.
До того ж, якщо ефективність кондиціонерів і інших охолоджуючих пристроїв буде покращена внаслідок відмови від ГФВ, то вигоду для клімату вдасться подвоїти – до еквіваленту 200 мільярдів тонн СО2.
30-річна історія Монреальського протоколу продемострувала можливість досягнення успіху у спільній боротьбі з глобальними загрозами для довкілля.
ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…
Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…
Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…
Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…