ГО “Громадський інститут охорони природи” за підтримки Національного екологічного центру України (НЕЦУ) та ряду європейських донорських організацій провів роботи по відновленню болота Заливки в заповіднику “Розточчя” (смт. Івано-Франкове, Львівська обл.). Загальна площа відновлювального болота складає 140 га.
Через проведені ще у минулому столітті меліоративні роботи по осушенню заболочені угіддя в Заливках зазнали катастрофічних змін, через що сьогодні на цій території різко зросла небезпека пожеж на торфовищах, знизилась продуктивність ґрунтів, зріс рівень їх мінералізації.
“Розточчя є унікальною територією, тут проходить головний європейський вододіл – всі річки на південь впадають в Чорне море, на північ – в Балтійське. В той же час, більшість водойм тут зарегульовані системою меліоративних каналів, які були споруджені ще за радянської доби”, – зазначив координатор проєкту від “Громадського інституту охорони природи” Ігор Горбань.
“Наслідком зарегульованості водойм, в умовах зміни клімату для даної території особливо влітку став брак питної води в криницях та свердловинах, збільшення кількості пожеж в лісах та на торфовищах”, – зазначила координатор проєкту з адаптації до зміни клімату НЕЦУ Надія Артем’єва.
Для відновлення болота Заливки було проведено цілий набір проєктувальних та інженерних робіт, при цьому використовувались різного роду сучасні матеріали.
Так, у верхній частині Заливок були закладені водопропускні труби діаметром 40 см, якими на територію болота тепер надходить вода з річки Ставчанки. Ця вода розподіляється по території системою прокладених нових або розчищених старих канав, які колись виконували зворотню функцію – осушення і водовідведення.
На одному з центральних меліоративних каналів було також споруджено чотири загати-переливки, які перекривають русло і піднімають рівень води у ньому в середньому на 20 – 40 см, тим самим сповільнюючи швидкість течії, а також швидкість стікання ґрунтових вод.
На переконання екологів, проведені роботи допоможуть стабілізувати екологічну ситуацію та підвищити біопродуктивність осушених земель, суттєво знизити їх пожежонебезпеку.
Водно-болотні угіддя також акумулюють вуглець і зберігають його в торфі протягом тисяч років. Традиційне осушення боліт вивільняє СО2 в атмосферу й сприяє парниковому ефекту.
Нагадаємо, даний проєкт реалізується українськими екологами в рамках програми Climate Forum East II за підтримки Європейського Союзу, Австрійської агенції з розвитку та Австрійського Червоного Хреста.
За матеріалами НЕЦУ
Хто в темі i-Tree та готовий до нового супер корисного продукту, який ми створили з…
Як громадам адаптуватися до зміни клімату? Чому правильний облік та інвентаризація дерев важлива? Які інструменти…
Випускниця «Всеукраїнської академії I-Tree 4 UA Анастасія Михайленко» з Ірпеня, за гарні показники в навчанні,…
ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…