Вчора на сайті інформаційного агентстві ЛігаБізнесІнформ відбулася інтернет-конференція із начальником українського Гідрометцентру, Миколою Кульбідою. Серед інших, пан Микола відповідав і на питання, пов’язані із зміною клімату. Зелена Хвиля вибрала найцікавіше.
Чим можна пояснити таку спеку? По-перше, це конкретною синоптичною ситуацією, яка вже тривалий час, починаючи з червня, практично не змінюється, і яка створює умови для переміщення повітряних мас з території середньої та нижньої Волги і Північного Кавказу. Саме над цими територіями в значній мірі обезлісненими, степовими, створюються всі умови для прогрівання приземного шару повітря до температур від 40 до 43 градусів. І саме східним та південно-східними вітрами в Україну приходить це розпечене повітря. Вчора вперше в Україні температура в Україні досягла відмітки в 40 градусів. Така температура була зафіксована в Луганській області. Це конкретна синоптична причина такої спеки, але слід розуміти, що внаслідок кліматичних змін, які вже відбулися, і які тривають, за останні 20 років середня температура літнього періоду зросла від 0,8 до 1,5 градусів, що, само собою спричинює збільшення кількості спекотних днів. І саме такими кліматичними змінами можна пояснити нинішню спеку, яка охопила не тільки територію України, а й практично всю європейську територію РФ…
…Загалом, якщо говорити про зміну кліматичних умов і в Одесі, і у Києві чи Львові, є загальні тенденції, які говорять про те, що найбільше підвищення температури відбувається саме в холодний період року. За останні 20 років середня температура січня та лютого зросла майже на 2,5 градуси. Це значить, що суттєво змінюється імовірність дуже тривалих і холодних періодів, проте абсолютно не зменшується імовірність короткочасних сильних похолодань. Те саме стосується літнього періоду, коли суттєво зростає імовірність настання температури в 30 і більше градусів…
…Саме зміна кліматичних умов, тенденції, які дуже подібні для всіх країн Європи, призводять до того, що активність атмосферних процесів зростає якраз над Центральною Європою, тобто тим регіоном, який є сусідом для України. За останні роки на території Польщі, Чехії, Словаччини, на півдні Німеччини також мали місце надзвичайно сильні паводки і саме зростання контрастності температурного режиму призводить до активізації процесу випадіння опадів і формування паводків. Саме тому карпатський регіон залишається найбільш небезпечним з точки зору цих процесів. Я б навіть сказав, що загроза паводків в найближчі роки матиме тенденцію до збільшення…
Глобальне потепління є доведеним фактом і він на сьогодні є незворотнім, і таким же він буде у найближчі десятиліття. Якщо людство шляхом вжиття ефективних заходів доб’ється послаблення тенденції до зростання температури повітря, то це вже буде означати дуже багато. У випадку відсутності такого ефективного втручання в цей процес, звичайно, слід чекати збільшення жорсткості кліматичних умов по відношенню до людини та в сфері її діяльності. Згідно тих же оцінок міжурядової групи експертів по змінах клімату, в різних регіонах земної кулі наслідки глобального потепління будуть проявлятися по-різному, але в більшості випадків матимуть негативний характер. Думаю, що за будь-яких умов людство все-таки адаптується до тих кліматичних змін, які відбуваються, і не допустить того, щоб ці процеси стали незворотніми.
Таким чином, серед наслідків зміни клімату для України Микола Кульбіда відзначає подальше збільшення температури повітря та кількості екстремальних погодних умов. Крім того, дедалі частішими можуть бути повені, особливо на Заході України. Пан Микола відзначає гостру необхідність в прийнятті загальнодержавної програми по адаптації економіки України і в першу чергу с/г до кліматичних змін. Одним із видів адаптації, на думку Миколи Кульбіди, є перегляд регіонів вирощування тих чи інших культур, приведення їх до оптимального рівня.
Цікаво порівняти висновки українських науковців із даними, представленими Департаментом енергетики та зміни клімату Великобританії спільно із компанією Google на спеціальній карті.
Якщо подивитися на територію України, то можна відзначити, що основними наслідками зміни клімату для нашої країни європейські науковці вважають збільшення ризиків виникненя пожеж, зростання екстремальних температур, збільшення кількостей повеней та проблеми із водозабезпеченням.
Як бачимо, зміна клімату – це не пусті слова, а реальні ризики, загрози, виклики та можливості.
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…
Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…
Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…
Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…
У жовтні 2023 року у Вашингтоні відбувся Другий Всесвітній Лісовий форум. Понад 1200 учасників форуму…