ICAO домовилася про контроль викидів парникових газів від міжнародної авіації

Після багаторічних перемовин Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) прийняла резолюцію щодо використання ринкових механізмів для обмеження викидів парникових газів від міжнародних перельотів. Система вуглецевих кредитів та скорочень для міжнародної авіації (Carbon Offsetting and Reduction Scheme for International Aviation (CORSIA)) запрацює на пілотному етапі у 2021 році.

Участь у пілотному (2021-2023) та першому (2024-2026) етапах нової системи буде добровільною, тоді як наступний етап (2027-2035) буде обов’язковим для всіх країн за виключенням найменш розвинутих країн та країн з дуже низьким рівнем розвитку міжнародної авіації.

Станом на 29 вересня 2016 року, 64 держави, які охоплюють 83,8% світового ринку міжнародної авіації, висловили наміри брати добровільну участь в глобальній системі контролю викидів парникових газів від самого початку її роботи.

Україна разом з іншими державами-членами Європейської конференції цивільної авіації  також підтримала добровільну участь в системі вуглецевих кредитів та скорочень для міжнародної авіації.

Після 2020 року зростання викидів парникових газів від міжнародної авіації має компенсуватися відповідними скороченнями викидів в інших секторах через купівлю вуглецевих одиниць.

Відтоді авіакомпанії будуть вимушені підвищувати ефективність використання палива, використовувати відновлювані біологічні види палива або ж купувати вуглецеві одиниці на міжнародному ринку. Таким чином, передбачається створення нового секторального вуглецевого ринку глобального масштабу.

Однак, масштаб ринку буде обмеженим, оскільки він охоплюватиме не всі викиди від міжнародної авіації, а лише обсяги зростання після 2020 року.

На перших етапах даний механізм контролю за зростанням викидів парникових газів буде розповсюджуватися лише на маршрути між країнами, які виявили бажання брати добровільну участь в системі вуглецевих кредитів та скорочень для міжнародної авіації.

За даними Міжнародного енергетичного агентства у 2013 році світові викиди парникових газів від міжнародної авіації складади 490,4 млн тонн СО2 або 1,5% від загальних світових викидів.

При цьому викиди парникових газів від міжнародної авіації зросли майже вдвічі з 1990 року і, за прогнозами, продовжать зростати у майбутньому із збільшенням обсягів авіаперельотів. Очікується, що до 2040 року обсяги міжнародних пасажирських перевезень зростуть у 4.2 разів, а обсяги споживання пального зростуть у 2.8 – 3.9 разів.

Переліт одного пасажира з Києва до Амстердаму спричиняє викиди 344 кг СО2. При поточній ціні вуглецевих одиниць на рівні близько 5 євро за тонну додаткова вартість перельоту може становити 1,7 Євро. При ціні 30 Євро за тонну вуглецю – 10.3 Євро.

Механізми моніторингу, звітності та перевірки, а також критерії до вуглецевих одиниць, які можна буде використовувати авіакомпаніям, будуть розроблені протягом найближчих кількох років.

Авіакомпанії зможуть використовувати вуглецеві одиниці, утворені в рамках ринкових механізмів Паризької угоди, створюючи додатковий попит на них.

Ознайомитися із проєктом резолюції ICAO можна за посиланням. Остаточний текст резолюції буде опублікований тут.

Микола Шлапак

Консультант компанії КТ-Енергія. Розробник і автор сайту Зелена Хвиля. Цікавиться екологічною економікою, енергетикою та інформаційними технологіями. Для контактів: m.shlapak.ua [at] gmail.com

Recent Posts

Інструменти i-Tree популярні у світі та Україні

ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…

01.12.2024

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024