Categories: Держава

Журналісти розслідували будівництво шести ГЕС на річці Дністер

На Дністрі українські гідроенергетики планують збудувати шість гідроелектростанцій. Але існування ГЕС у цьому регіоні може призвести до екологічних проблем в Україні та Молдові.  Розслідування щодо будівництва ГЕС провели журналісти інтернет-видання Тексти. 

Запланований каскад малих ГЕС у верхів’ях Дністра. Фото: texty.org.ua

Поява каскаду ГЕС може призвести до погіршення якості питної води, під водою можуть опинися родючі поля. Будівництво також може призвести до зникнення деяких видів рідкісних тварин та рослин. Усвідомлюючи можливі наслідки, громадськість виступає проти будівництва. Між енергетиками та активістами розгортається запекла боротьба.

«Укргідроенерго» проводить просвітницьку роботу для людей із населених пунктів вздовж Дністра, де хочуть збудувати шість нових гідроелектростанцій.

Своїми думками з цього приводу ділиться Алла Квач, міська голова Заліщиків у Тернопольській області.

Заліщики — туристичний центр Тернопільщини, Дністер омиває це місто з трьох боків. Але, на думку пані Алли, стан берега після будівництва ГЕС уже не буде ніяк пов’язаний із зеленим туризмом та відпочинком. Вона згадує стан берега біля існуючої ГЕС: «Берег викладений валунами і заходити у воду небезпечно: можна ноги поламати. І вода +12 цілий рік, бо Новодністровська ГЕС бере воду з нижніх шарів водосховища. Моржувати можна, але не купатися. Але діти все одно лізуть, а потім ходять із нежиттю. Бо то діти!».

Окрім знищення усталеної екосистеми та туризму, нові ГЕС вплинуть на погіршення якості питної води.

Михайло Шкільнюк, директор національного природного парку «Дністровські каньйони», звертає увагу: «Дністер ― це загальнодержавна каналізація. Усі стоки, починаючи від початку Дністра, йдуть у річку. Очисні споруди є лише у двох із сімнадцяти районів Тернопільської області. Решта відходів ― у Дністрі. Уявіть собі, що буде, якщо перегатити каналізацію шість разів? Що там буде в тій воді творитися?».

Також складається ситуація, коли прибутки за електроенергію йдуть до «Укргідроенерго», а боротися із проблемами замулення доводиться місцевим територіальним громадам. Але місцеві бюджети не мають грошей на будівництво очисних споруд.

Турбує питання стану Дністра не лише жителів Тернопільської області.

Фахівці Чернівецької міської ради попереджають, що створення каскаду ГЕС на Дністрі призведе до ще більшого замулення води, погіршиться якість води. На очистку доведеться витрачати додаткові кошти, а тому вартість води для населення зростатиме.

Щодо впливу на навколишнє середовище думки розійшлися. Гідроенергетики вважають, що шкоди природі буде не більше, ніж від сонячних та вітрових електростанцій. Екологи дотримуються іншої думки.

Вчені Інституту екології Карпат НАН України дослідили попередній проєкт будівництва каскаду ГЕС на верхньому Дністрі і проаналізували наукові матеріали, зібрані за останні 35 років. Спеціалісти дійшли висновку, що новий каскад призведе до остаточного руйнування річкової системи Дністра.

Під загрозою також десятки рідкісних видів рослин, птахів та риб тих заповідних територій Дністра, які опиняться під водою.

Міністр екології Остап Семерак звернувся до міністра енергетики. Він заявив, що не може погодитися із будівництвом каскаду Верхньодністровських ГЕС, бо внаслідок цього буде знищено всі прируслові та руслові природні комплекси нацпарку «Дністровський каньйон», частину природних комплексів нацпарку «Хотинський» та Галицького НПП. Міністр екології також підкреслив, що території цих нацпарків мають включити до Смарагдової мережі Європи, створення якої на території України передбачено Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Порушення природного стану цих об’єктів може призвести до зриву виконання зобов’язань України перед ЄС.

У Міністерстві енергетики зауваження екологів проігнорували.

Ситуація ускладнюється також внаслідок можливої корупційної складової. Адже на будівництво шести ГЕС планується витратити 20 мільярдів 180 мільйонів гривень. А жодних розрахунків вартості проєкту в публічному доступі немає.

Екогромадськість звертає увагу на можливий баланс між продажем енергії та збреженням природи. Його можна досягти, розвиваючи сонячну та вітрову енергетику. Тим паче, що останнім часом кількість електростанцій, які працюють на потужностях відновлюваної енергетики, стрімко зростає

Згідно з законом, будувати нові ГЕС не можна, якщо місцеві органи влади виступають проти цього. Тернопільська та Івано-Франківська облради вже прийняли рішення заборонити будівництво каскаду ГЕС на території своїх областей. Але остаточного рішення не прийняли в Чернівецькій ОДА.

Тому ситуація з каскадом ГЕС на Дністрі залишається неоднозначною та актуальною.

Зелена Хвиля

Екологічні новини від Зеленої Хвилі

Recent Posts

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024

Другий Всесвітній Лісовий форум: ділимося досягненнями зі світом!

У жовтні 2023 року у Вашингтоні відбувся Другий Всесвітній Лісовий форум. Понад 1200 учасників форуму…

27.03.2024