В Україні в 2009 році утворилося близько 12 мільйонів тонн твердих побудових відходів, а з них щонайменше мільйон тонн – це відходи паперу та картону. Такого обсягу макулатури цілком достатньо, аби забезпечити потребу підприємств української целюлозно-паперової промисловості. Тим не менш, через відсутність ефективної системи роздільного збору відходів, українські підприємства щороку витрачають мільйони доларів на закупівлю за кордоном паперу та картону для утилізації (відходів та макулатури).
Целюлозно-паперова промисловість України
Відповідно до даних Міністерства економіки України про розвиток целюлозно-паперової промисловості, у 2007 році вперше за 17 років обсяг виробництва паперу і картону в Україні перевищив обсяг 1990 року й склав майже 914 тисяч тонн. Споживання даних видів продукції оцінювалося на рівні 1,5 млн. тонн у 2007 році та мало середній темп зростання близько 15%.
Основною продукцією целюлозно-паперових комбінатів України є газетний папір, друкарські види паперу, картон тарний та палітурний, папір для гофрування, туалетний папір, зошити та шпалери. Вітчизняні підприємства забезпечують потреби українського ринку лише на третину. За рахунок імпорту покривається потреба в крейдованому папері та картоні (303,5 тисяч тонн у 2007 році), некрейдованому папері та картоні (180 тисяч тонн у 2007 році), а також в газетному папері (126 тисяч тонн у 2007 році).
Дефіцит макулатури на українському ринку
Основною сировиною для українських виробників паперу та картону є макулатура, частка якої в композиції волокна складає орієнтовно 80%. За інформацією Урядового порталу, загальна потужність паперово- і картоноробних машин українських підприємств складає близько 1 млн. тонн паперу і картону в рік. Такі виробничі потужності вітчизняних картонно-паперових підприємств, за умови їх повного завантаження, у змозі переробити близько 900 тисяч тонн макулатури в рік. Однак, внаслідок недостатнього розвитку системи збору вторинної сировини та ринку вторинних ресурсів тисячі тонн паперу потрапляє на звалища, а на внутрішньому ринку спостерігається значний дефіцит макулатури, який покривається за рахунок імпорту.
Обсяги імпортованих відходів паперу та картону, а разом з ним і витрати на імпортну макулатуру, в останні роки активно збільшуються.
За даними Державної митної служби України, лише в 2010 році Україна імпортувала майже 215 тисяч тонн відходів паперу та картону на суму понад 45 мільйонів доларів. Головними постачальниками макулатури для України були Російська Федерація, Польща, Угорщина, Молдова та Словаччина.
Відповідно до даних Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища, українськими підприємствами та організаціями в 2007 році було використано близько 644 тисяч тонн відходів картону та паперу.
В 2008 році підприємствами та організаціями України було використано 652,4 тисяч тонн відходів паперу та картону, а в 2009 – лише 519,1 тисяч тонн.
На заготівельних пунктах ціна на макулатуру коливається і залежить від обсягу зданих відходів, розміру міста та інших факторів. Орієнтовна вартість кілограму макулатури на пунктах прийому – 50 копійок або близько 6 центів за кілограм (60 доларів за тонну). Однак, поки макулатура потрапляє на паперові комбінати її вартість значно зростає. В квітні 2010 року, виконавчий директор асоціації “Укрпапір”, Едуард Литвак, відзначав, що внаслідок дефіциту та недалекоглядної політики заготівельників макулатури внутрішні ціни практично зрівнюються із ціною імпортної сировини. Середня ціна на імпортовані відходи паперу та картону за результатами 2010 року перевищила 200 доларів за тонну.
Підсумовуючи, можна відзначити, що відсутність належної інфраструктури для роздільного збору відходів в населення, малорозвинутий ринок вторинної сировини та відсутність дієвої державної політики в сфері управління відходами призводять до парадоксальної ситуації, коли десятки тисяч тонн паперу гниють на сміттєзвалищах, а українські виробники натомість витрачають мільйони доларів на купівлю макулатури у сусідніх країн. Першим із багатьох необхідних кроком до стимулювання збільшення використання макулатури може бути відміна ліцензії для збору та заготівлі макулатури, склобою та текстильних вторинних матеріалів, здійснена в рамках процесу дерегуляції підприємницької діяльності. Важливою є також активна просвітницька діяльність, яскравим прикладом якої може стати ініціатива, до якої українських видавців закликає Всесвітній фонд природи – маленький напис на журналах та газетах із закликом здати їх на пункти прийому макулатури та адресою сайту із картою таких пунктів може принести багато користі.
Якщо бажаєте, аби у Вашому офісі встановили контейнери для збору макулатури, читайте про програму зменшення відходів від Клубу А4.
Хто в темі i-Tree та готовий до нового супер корисного продукту, який ми створили з…
Як громадам адаптуватися до зміни клімату? Чому правильний облік та інвентаризація дерев важлива? Які інструменти…
Випускниця «Всеукраїнської академії I-Tree 4 UA Анастасія Михайленко» з Ірпеня, за гарні показники в навчанні,…
ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…