8 вересня 2016 року Мінприроди запустило електронний сервіс «Інтерактивна мапа», який дає громадянам можливість долучитися до виявлення і фіксації місць стихійних сміттєзвалищ, а також контролювати процес їх ліквідації. Окремо мапа містить інформацію про дані реєстрів місць видалення відходів та місць стихійних сміттєзвалищ, складення і ведення яких належить до повноважень місцевих державних адміністрацій, причому останній містить лише 321 сміттєзвалище.
Які висновки про роботу порталу можна зробити станом на сьогодні? Ключових висновків, на нашу думку, є два. Перший: низький рівень ліквідації сміттєзвалищ та формальний характер відповідей-відписок свідчить про саботаж роботи органами місцевої влади. Другий: падіння інтересу до сервісу з боку самих громадян.
Станом на 14 грудня від громадян надійшло 538 звернення, з яких 97 опрацьовано, 261 знаходяться в роботі, а 180 не виконано. На розгляд звернення передбачено місячний термін. Проте щодо 173 звернень портал видає прострочення реагування принаймні один раз, 52% таких звернень не виконано, і лишень 20% виконано.
Найактивніше у виявленні та ліквідації сміттєзвалищ проявили себе громадяни й місцеві адміністрації Києва та області, Дніпропетровської, Харківської та Вінницької областей. Найменш відповідально реагувала місцева влада у Львівській (з 22 звернень 10 не виконано, решта в роботі), Хмельницькій (відповідно 18 і 4) та Чернівецькій (відповідно 5 і 4) областях.
Особливістю порталу є можливість закритого режиму звернень. У цьому випадку текст звернення, а також уся комунікація, що пов’язана з його виконанням є доступними лише для заявника, інші громадяни можуть бачити лише загальні характеристики, зокрема № звернення, координати звалища, відповідальний орган та стан виконання. Таких звернень налічується 74 (або 14%), з них 14 виконано, а 38 наразі опрацьовуються. Доцільність такого режиму потребує обґрунтування.
Дані отримані шляхом скрейпінгу сторінок порталу «Інтерактивна мапа».
Матеріал підготовлено експертами ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” в рамках періодичного інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” та рубрики “Екологічні акценти”, в якій публікуються коментарі про актуальні питання екологічної політики та права України.
Підписатися на розсилку інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” можна за посиланням.
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…
Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…
Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…
Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…
У жовтні 2023 року у Вашингтоні відбувся Другий Всесвітній Лісовий форум. Понад 1200 учасників форуму…