8 вересня 2016 року Мінприроди запустило електронний сервіс «Інтерактивна мапа», який дає громадянам можливість долучитися до виявлення і фіксації місць стихійних сміттєзвалищ, а також контролювати процес їх ліквідації. Окремо мапа містить інформацію про дані реєстрів місць видалення відходів та місць стихійних сміттєзвалищ, складення і ведення яких належить до повноважень місцевих державних адміністрацій, причому останній містить лише 321 сміттєзвалище.
Які висновки про роботу порталу можна зробити станом на сьогодні? Ключових висновків, на нашу думку, є два. Перший: низький рівень ліквідації сміттєзвалищ та формальний характер відповідей-відписок свідчить про саботаж роботи органами місцевої влади. Другий: падіння інтересу до сервісу з боку самих громадян.
Станом на 14 грудня від громадян надійшло 538 звернення, з яких 97 опрацьовано, 261 знаходяться в роботі, а 180 не виконано. На розгляд звернення передбачено місячний термін. Проте щодо 173 звернень портал видає прострочення реагування принаймні один раз, 52% таких звернень не виконано, і лишень 20% виконано.
Найактивніше у виявленні та ліквідації сміттєзвалищ проявили себе громадяни й місцеві адміністрації Києва та області, Дніпропетровської, Харківської та Вінницької областей. Найменш відповідально реагувала місцева влада у Львівській (з 22 звернень 10 не виконано, решта в роботі), Хмельницькій (відповідно 18 і 4) та Чернівецькій (відповідно 5 і 4) областях.
Особливістю порталу є можливість закритого режиму звернень. У цьому випадку текст звернення, а також уся комунікація, що пов’язана з його виконанням є доступними лише для заявника, інші громадяни можуть бачити лише загальні характеристики, зокрема № звернення, координати звалища, відповідальний орган та стан виконання. Таких звернень налічується 74 (або 14%), з них 14 виконано, а 38 наразі опрацьовуються. Доцільність такого режиму потребує обґрунтування.
Динаміка звернень громадян свідчить про падіння зацікавленості сервісом, що в свою чергу може пояснюватися недостатньою їх поінформованістю про функціонування даного порталу, а також низьким рівнем довіри до органів влади та співпраці з нею. Слід відмітити, що робота «Інтерактивної мапи» базується на партнерських засадах і вимагає комунікації – відповідь відповідального органу передбачає підтвердження/спростування її заявником. На 367 запитів громадяни дали 165 відповідей – 86 спростувань і 79 підтверджень. Тобто лише один з двох заявників контролює процес виконання своїх звернень, водночас портал містить історії успіху, які стали можливими саме внаслідок такої процедури.
Дані отримані шляхом скрейпінгу сторінок порталу «Інтерактивна мапа».
Матеріал підготовлено експертами ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” в рамках періодичного інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” та рубрики “Екологічні акценти”, в якій публікуються коментарі про актуальні питання екологічної політики та права України.
Підписатися на розсилку інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” можна за посиланням.