Нацекоінвестагентству рекомендовано схвалити проєкт цільових екологічних (зелених) інвестицій «Будівництво очисних споруд по очищенню шахтної води шахти ім.П.Л. Войкова, м. Свердловськ Луганської області». Таке рішення одноголосно ухвалила Міжвідомча робоча група (МРГ) з розгляду та схвалення проєктів цільових екологічних (зелених) інвестицій та пропозицій щодо здійснення заходів, пов’язаних з реалізацією таких проєктів і виконанням зобов’язань сторін Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Чергове засідання МРГ відбулося під головуванням Першого заступника голови Нацекоінвестагентства Івана Варги у середу, 13 жовтня.
Мета вказаного проєкту – очищення води, що відкачується із колишньої шахти ім. Войкова, та підготовка її до відповідності санітарним вимогам, як питної. Очищення передбачає впровадження японської баромембранної технології. Як повідомляла Зелена Хвиля, саме Японія є найбільши покупцем одиниць встановленої кількості (квоти на викиди парникових газів) в України.
Очікувані щорічні скорочення забруднюючих речовин за цим проєктом:
- викиди забруднюючих речовин до впровадження проєкту – 6 340 тис. м. куб/ рік забрудненої води, у тому числі валовий скид солей – 10 800 т/рік;
- викиди забруднюючих речовин після впровадження проєкту – 1450 тис. м. куб/рік забрудненої води, у тому числі валовий скид солей – 3325 т/рік.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України розпорядженням від 12 серпня 2009 року № 1048-р “Питання забезпечення питного водопостачання м. Свердловська Луганської області” ухвалив рішення про підтримку проєктної пропозиції Мінвуглепрому щодо будівництва споруд з очищення шахтної води з метою забезпечення питного водопостачання. Нацекоінвестагенству і Мінвуглепрому надане доручення забезпечити реалізацію проєкту.
Шахтні води під напором насосів шахтного водозливу з свердловини №116 по трубопроводам поступають у два резервуари ємкістю 1000 м/куб з метою регулювання води яка відкачується з підземних виробіток на поверхню. Надалі вода подається на станцію очистки до 4-х установок ультрафільтрації. Очищена від звішених часток вода направляється на тонку очистку. Установка зворотного осмосу знесолює воду в кількості 200 м.куб/ год, яка надходить до резервуарів чистої води. Після знесолення до води додається гіпрохлоріт натрію для знезараження води. Фільтрована та знесолена вода після знезараження змішується з запасом чистої води та доводиться до вимог питної.
Мембранна установка для очищення шахтної води за японською технологією передбачає вихід питної води – 8000 м. куб на добу, пониження мінералізації – з 4800 мг/л до 300 мг/л. Заявником проєкту є Міністерство вугільної промисловості України, розробником – ДВАТ “Луганськдіпрошахт”.
Крім того, Нацекоінвестагентству рекомендовано схвалити 6 проєктів на Сумщині щодо переведення котельних з природного газу на альтернативні види палива, зокрема – відходи деревини, брикети та гранули з рослинної сировини.
Також на засіданні МРГ прийнято рішення щодо переліку проєктів за програмою теплової санації будівель (Івано-Франківська та Волинська області). Розглянуто та схвалено 97 таких проєктів.
Як повідомлялося, нещодавно було прийнято порядок використання коштів, отриманих державою від продажу квот на викиди парникових газів та погоджено механізми контролю їх використання із японською стороною.
Дуже гарно, що будуть очищати воду на шахті! Але як це скорочуватиме викиди парникових газів. Як на мене, у результаті викиди лише збільшаться.
Мабуть, тут справді не має прямого впливу на скорочення викидів парникових газів. Схема зелених інвестицій і міжурядові контракти передбачає можливість здійснення проєктів, які не спричиняють скорочення викидів парникових газів, але мають позитивний вплив на навколишнє природне середовище.
Схема зелених інвестицій може використовуватись лише на проєкти зі скорочення викидів парникових газів або на створення необхідних умов для реалізацї такої діяльності.
Проєкти, що подаються Нацекоінвестагентству, повинні відповідати загальним і додатковим критеріям. Загальними критеріями є:
відсутність факту застосування до проєкту механізмів, передбачених Кіотським протоколом ( 995_801 );
відповідність проєкту цілям та принципам Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Кіотського протоколу;
відповідність проєкту пріоритетам розвитку національної економіки, зокрема з питань ресурсо- та енергозбереження, енергоефективності, відновлення лісових насаджень і водних ресурсів;
наявність соціальних переваг під час реалізації проєкту (створення нових робочих місць, забезпечення безпечних умов праці тощо);
наявність рішення органу місцевого самоврядування про надання згоди на реалізацію проєкту на відповідній території.
Як бачимо, всі ключові критерії сформульовані досить умовно. Якщо почитати порядок використання коштів від продажу квот на 2010 рік, то можна побачити, що ччастина коштів може загалом бути використана на адміністративні потребирозробка методологій, відрядженння, видавничі потреби, а також є таке широке формулювання як захист навколишнього середовища. То ж мушу не погодитися.
Ще 4 проєкти цільових екологічних (зелених) інвестицій в рамках угоди із Японією від 2009 року погодили на черговому засіданні Міжвідомчої робочої групи при Нацекоінвестагентстві 4 листопада. До реалізації рекомендовано 3 проєкти з реконструкції систем теплопостачання у навчальних закладах Сумської області. Проєкти передбачають встановлення котлів, що оснащені системою ручної подачі твердого палива (відходи деревини, брикети та гранули з рослинної сировини).
Встановлення нових теплогенераторів, працюючих на твердому паливі, приведе до скорочення спалювання 142,7 тис. м3 природного газу за рік, що у свою чергу дасть можливість скоротити викиди СО2-екв. в обсязі 268,3 тонн на рік по кожному з проєктів.
Крім того, на засіданні МРГ схвалено проєкт капітального ремонту Миколаївської лікарської амбулаторії (АР Крим, Сімферопольський район, смт Миколаївка), який передбачає, зокрема, зміну вікон й утеплення фасадів. Очікувані щорічні скорочення викидів парникових газів становлять 232,28 тонн СО2-екв.
27 грудня 2010
68 проєктів цільових екологічних інвестицій, які скорочують викиди парникових газів, було розглянуто на засіданні Міжвідомчої робочої групи з розгляду та схвалення проєктів цільових екологічних (зелених) інвестицій та пропозицій щодо здійснення заходів, пов’язаних з реалізацією таких проєктів і виконанням зобов’язань сторін Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату від 15 грудня. Зокрема, МРГ одноголосно рекомендувала Нацекоінвестагентству схвалити запропоновані проєкти цільових екологічних (зелених) інвестицій:
– «Будівництво заміщуючих потужностей на котельні комунального підприємства “Іллічівськтеплоенерго”;
– 4 проєкти з реконструкції систем теплопостачання із встановленням котлів, що працюють на соломі, у Сумській області;
– 63 проєктів за програмою теплової санації будівель (Івано-Франківська область, АР Крим, Сумська та Харківська області).
Низку документів, в тому числі з реалізації 125 соціальних проєктів було підписано керівництвом Національного агентства екологічних інвестицій України та Організацією з розробки нових енергетичних та промислових технологій Японії (NEDO) в рамках візиту Президента України до Японії 19 січня 2011 року. Перші такі проєкти, серед яких, зокрема, проєкт цільових екологічних (зелених) інвестицій «Будівництво очисних споруд по очищенню шахтної води шахти ім. Войкова, м. Свердловськ Луганської області», були погоджені з японською стороною у листопаді 2010 року.
Зокрема, підписані документи визначають список соціально важливих проєктів, які погоджені Сторонами в ході спільних консультацій, загальною кількістю 364. Вказані нові 125 проєктів мають на меті енергозбереження шляхом теплової санації бюджетних закладів (навчальних закладів, медичних установ) у 6 областях України.
Впровадження цих проєктів має значний соціальний та економічний ефект. Очікуванні результати щорічного скорочення викидів парникових газів, 17 тис. 450.72 тонн СО2-екв.
92 проєкти цільових екологічних інвестицій, які скорочують викиди парникових газів, було розглянуто на засіданні Міжвідомчої робочої групи (МРГ) з розгляду та схвалення проєктів цільових екологічних (зелених) інвестицій та пропозицій щодо здійснення заходів, пов’язаних з реалізацією таких проєктів і виконанням зобов’язань сторін Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, яке відбулося 27 січня. Зокрема, МРГ рекомендувала Нацекоінвестагентству схвалити:
* 8 проєктів цільових екологічних (зелених) інвестицій з реконструкції систем теплопостачання із встановленням котлів, що оснащені системою автоматичної та ручної подачі твердого палива (відходи деревини, брикети та гранули з рослинної сировини) у Житомирській та Сумській областях;
* 84 проєкти за програмою теплової санації будівель у Івано-Франківській, Львівській, АР Крим, Миколаївській, Луганській, Полтавській та Сумській областях.
Всі ці проєкти мають реалізовуватися у бюджетних закладах соціальної сфери. Найближчим часом відбудеться процедура узгодження цих проєктів з японською стороною згідно договорів, укладених у 2009 році.