Categories: Держава

Екологічний податок буде витрачатися на природоохоронні заходи

Протягом 2015 екологічний податок зараховувався до загальних фондів державного і відповідних місцевих бюджетів, прослідкувати використання цих коштів із загального казана було неможливим. Таким чином, цільове призначення екологічного податку було знехтуване.

24 грудня Верховна Рада прийняла Закон «Про цільове спрямування екологічного податку», що реанімує функціонування спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища як складової місцевих бюджетів. Законом передбачається, що 80% екологічного податку зараховуватиметься до спеціального фонду місцевих бюджетів,  а 20% – до загального фонду державного бюджету.

Вітаючи відновлення цільового фінансування природоохоронних заходів, необхідно об’єктивно оцінювати ситуацію. Мова іде про розбалансування, прийнятих станом на 24 грудня, бюджетів нижчих рівнів, в яких кошти від екологічного податку попередньо зараховувались до загального фонду. Особливо високий цей ризик для областей, де частка екологічного податку в структурі податкових доходів загального фонду обласного бюджету  була б суттєвою  – Вінницької (14%), Івано-Франківської (35%).

Водночас, як свідчить досвід попередніх років, використання коштів спецфонду назвати раціональним також складно. Мало місце як накопичення невикористаних коштів на рахунках, так і нецільове їх використання розпорядниками на місцях, викликане, зокрема, і постійним дефіцитом бюджетів.

Питання ефективного функціонування природоохоронного спецфонду як механізму забезпечення екологічного розвитку регіону залишається невирішеним.

Матеріал підготовлено експертами ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” в рамках періодичного інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” та рубрики “Екологічні акценти”, в якій  публікуються коментарі про актуальні питання екологічної політики та права України. Ознайомитися з повним текстом огляду.

Підписатися на розсилку інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” можна за посиланням

Зелена Хвиля

Екологічні новини від Зеленої Хвилі

Recent Posts

Інструменти i-Tree популярні у світі та Україні

ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…

01.12.2024

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024