Вирішення спірного питання з ЄС щодо експорту лісу має носити комплексний характер: торгівля лісом має бути невідривно пов’язана з його охороною. Торгівельний фактор питання – нікчемний, оскільки українська деревина складає мізерну частку у загальному імпорті товарів до ЄС.
Заборона експорту деревини у 2015 році не призвела до скорочення обсягів її заготівлі. Обсяги заготівлі деревини в Україні продовжують зростати, більша половина з цього – паливна деревина. З іншого боку, Європейський Союз висловив серйозне незадоволення впровадженням заборони експорту кругляка, хоча дані щодо торгівлі за перші два місяці цього року не дають підстав для такої стурбованості.
У 2015 році було заготовлено 105% від обсягів 2014 року. Найбільший приріст у заготівлі ліквідної деревини у 2015 році продемонструвала… Донецька (198%) область. Серед лідерів також м.Київ (147%), Дніпропетровська обл.(137%) та Луганська (126%). Частка паливної деревини, включаючи дрова, у 2015 року склала 57%, що лише на 2% більше за попередній рік, тож перехід на тверде паливо не міг забезпечити зростання загальних обсягів заготівлі.
У той же час, відтворення лісів не повернулось до рівня 2006 року, а незаконні рубки минулого року зросли на майже на 10% (упродовж 2015р. лише офіційно зафіксовано 7955 випадків незаконних рубок дерев).
Дані торгівлі Україна-ЄС за січень-лютий 2016 року свідчать, що попри часткову заборону експорт до ЄС лише зростає та склав понад 115 млн. доларів США.
Країни ЄС є основним напрямком експорту деревини та товарів з неї для України (проте лише 6% усього експорту до ЄС). Натомість, стрімко впав експорт лісу та товарів з нього до країн СНД (на 55% до відповідного періоду попереднього року).
Матеріал підготовлено експертами ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” в рамках періодичного інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” та рубрики “Екологічні акценти”, в якій публікуються коментарі про актуальні питання екологічної політики та права України.
Підписатися на розсилку інформаційно-аналітичного огляду “Екологічна політика та право” можна за посиланням.
Хто в темі i-Tree та готовий до нового супер корисного продукту, який ми створили з…
Як громадам адаптуватися до зміни клімату? Чому правильний облік та інвентаризація дерев важлива? Які інструменти…
Випускниця «Всеукраїнської академії I-Tree 4 UA Анастасія Михайленко» з Ірпеня, за гарні показники в навчанні,…
ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…