Екологічне волонтерство у США: як це працює

Протягом першої половини грудня 2015 року тривала робоча поїздка до США представників ГО «Український екологічний клуб «Зелена Хвиля» (Олени Тарасової та Андрія Плиги) за підтримки Лісового Агенства США. Метою поїздки було знайомство із американською системою розбудови екологічного волонтерства. У ході поїздки було відвідано декілька штатів – федеральний округ Колумбію (зі столицею – Вашингтоном), Флориду та Колорадо, в кожному з яких відбувся ряд цікавих і корисних зустрічей та заходів.


Першою на нашому шляху була столиця США – Вашингтон.

Тут ми мали честь познайомитися із відповідальними за волонтерів працівниками урядових установ.
Однією з них був Department of Interior, американський аналог нашого МВС, та його безпосередній підрозділ – National Park Service.

National Park Service (NPS) – структура, аналог якої відсутній в Україні. Цей підрозділ керує усіма національними парками Америки, а також такими специфічними, як для України, категоріями, як національні монументи, національні меморіали і т.д. – всього 411 об’єктів, з них 59 – національні парки. NPS має окрему волонтерську програму – так звану VIP – Volunteer-in-Parks, в рамках якої лише протягом 2015 року було залучено 411 тис волонтерів, що виконали сумарно близько 7 млн годин роботи!

Іншою державною структурою, з представниками якої ми мали зустріч, є US Forest Service, – завдяки її підтримці ми власне мали можливість відвідати США. На відміну від нашого аналога – Державного агентства лісових ресурсів, що займається виключно використанням лісу як джерела деревини, US Forest Service велику роль приділяє організації екологічної освіти та рекреації населення, залучаючи волонтерів до своєї роботи. Так, лише за 2014 рік організацією було залучено майже 110 тис волонтерів, які виконали 4,6 млн годин роботи, сумарна вартість яких оцінюється в 1,4 млрд доларів!

Пізнавальною була зустріч із координаторами Центрального волонтерського сайту СШАhttp://www.volunteer.gov. Вони розповіли про схему роботи цього корисного ресурсу і ознайомили нас зі зворотною його стороною, доступною адміністраторам.

У Флориді ж наша делегація відвідала природозаповідні території The Disney Wilderness Preserve та Oakland Nature Preserve. The Disney Wilderness Preserve – це не Діснейленд, як можна подумати із назви, а об’єкт природно-заповідного фонду в центральній Флориді, виникнення якого завдячуємо як раз тій самій компанії Уолт-Дісней. Ми ознайомилися з організацією роботи установи, а також познайомилися із досвідом організації волонтерської роботи Florida Fishand Wildlife Conservation Commission і однієї з найбільших світових природоохоронних організацій – The Nature Conservancy. В Oakland Nature Preserve ми також побачили роботу місцевих волонтерів по відновленню природних соснових лісів на місці колишніх апельсинових плантацій.

Також ми відвідали Audubon Center for Birds of Prey і ознайомилися із їхньою роботою по реабілітації птахів та залученні волонтерів до наукових досліджень.

У Колорадо ми пройшли курси Національної Асоціації Інтерпретаторів (National Association for Interpretation) у Форт-Колінсі, і стали першими українцями, які закінчили ці курси! «Nature interpretation», у дослівному (але не зовсім правильному) перекладі – «інтерпретація природи» – це спосіб подання інформації до аудиторії, що базується на побудові чуттєво-емоційних зв’язків між почутим/побаченим та власним досвідом, який поки що не практикується у нас. Досвід курсів стане у нагоді для поширення цих знань в Україні.

Побачена в Америці система розбудови ековолонтерського руху є дуже показовою. Деякі речі для України є зовсім новими – наприклад, оцінка ефективності волонтерських заходів, виражена в годинах проведеного часу та у доларовій оцінці виконаної роботи. Американська система може служити моделлю, кращі приклади та механізми з якої можуть бути використані при побудові волонтерської системи в Україні.

Ми дякуємо US Forest Service, спонсора даної поїздки, за підтримку та надання можливості опанувати американський досвід та втілити потім побачене в Україні, а також дякуємо всім, хто супроводжував нас і приділяв нам час під час нашого візиту до Америки!

U.S. Forest Service

Більше про спільну волонтерську програму  Екоклубу “Зелена Хвиля” та WWF читайте тут.

Автор: Андрій Плига

Зелена Хвиля

Екологічні новини від Зеленої Хвилі

Recent Posts

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024

Другий Всесвітній Лісовий форум: ділимося досягненнями зі світом!

У жовтні 2023 року у Вашингтоні відбувся Другий Всесвітній Лісовий форум. Понад 1200 учасників форуму…

27.03.2024