Прес-конференція на тему «Прорив у вивезенні з України надтоксичних речовин дає надію на повне звільнення»
Прес-конференція на тему «Прорив у вивезенні з України надтоксичних речовин дає надію на повне звільнення»

3 листопада 2010 року ВЕГО «МАМА-86» за участі Департаменту екологічної безпеки Мінприроди та НЦПНВ провела в агенції Інтерфакс прес-конференцію на тему «Прорив у вивезенні з України надтоксичних речовин дає надію на повне звільнення».

За останні кілька років коштом державного бюджету вдалося вивезти та безпечно знищити за кордоном майже 3 тис. тонн непридатних пестицидів (НП) з усієї України, вилучити і затарити 8,5 тис. тонн гексахлорбензолу з Калуша, а також  затарити 1,3 тис. тонн преміксу із Закарпатської області, половина якого вже вивезена і знищена.

За словами Олександра Посмітногозаступника директора Департаменту екологічної безпеки Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, вирішення проблеми в цілому гальмує відсутність точних даних інвентаризації: наприклад, у  2007 році кількість НП за офіційними даними становила 19 тис. тонн, остання інвентаризації  показала іншу кількість — 21, 8 тис. тонн. Однак і ці цифри далеко не остаточні.

«Наразі завершується підготовка нової Інструкції та Порядку проведення інвентаризації НП за міжнародними стандартами з урахуванням досвіду проєкту «Скорочення гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні, — говорить Олександр Посмітний. — Це дозволить здійснити повну інвентаризацію НП в Україні. Процедура вимагає великих коштів, але з призначенням нового міністра у нас з’явився шанс їх отримати: Національний план виконання Стокгольмської конвенції про СОЗ, розробка якого триває з 2006 року, нарешті лежить на підписанні у Кабінеті Міністрів України. Якщо ми надамо затверджений план із перекладом до Секретаріату Стокгольмської конвенції найближчим часом, то Україна буде включена до бюджету міжнародної допомоги на 2011 рік в рамках фінансування Глобального екологічного фонду».

«Незважаючи на якісний прорив, який спостерігається останніми роками, ми вкрай потребуємо міжнародного досвіду та підтримки з огляду на масштаби проблеми  в Україні й обмеженість наших ресурсів, — каже Ганна Голубовська-Онісімова,президент Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86» та координатор міжнародного проєкту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні». — Досвід здійснення інвентаризації непридатних пестицидів за міжнародними стандартами в рамках нашого проєкту дозволяє стверджувати, що їхня кількість може сягати 40 тис. тонн, а вартість відповідно до вимог безпеки  перезатарювання, вивезення та знищення за кордоном складає більше 20 тис. гривень за тонну».

За словами пані Ганни, застосування міжнародних стандартів дозволяє, по-перше, визначити точну кількість токсичних речовин, враховуючи невідомі раніше і приховані місця зберігання, по-друге, здійснити аналіз ризиків і визначити місця, де ліквідація загрози необхідна в першу чергу, по-третє, визначити обсяги необхідного фінансування і нарешті — здійснити усі процедури в екологічно безпечний спосіб.

Уже сьогодні в Україні є підготовлені за міжнародними стандартами експерти з поводження із небезпечними речовинами — співробітники Національного центру поводження з небезпечними відходами, які були партнерами проєкту ВЕГО «МАМА-86». «Протягом двох років роботи проєкту було проведено низку тренінгів з інвентаризації, аналізу ризиків та перезатарювання непридатних пестицидів, що допомогло підготувати висококваліфіковану команду, яка знайшла, інвентаризувала, ідентифікувала, перезатарила та  транспортувала для знищення за кордоном майже 100 т небезпечних сполук відповідно до міжнародних стандартів»,повідомила Ганна Голубовська-Онісімова.

Андрій Любимов, генеральний директор Національного центру поводження з небезпечними відходами єдиного в Україні підприємства, що має дозвіл на вивезення супертоксикантів за кордон для знищення — розповів: «Враховуючи відсутність власних потужностей, починаючи з 2007 року Мінприроди започаткувало фінансування заходів з вивезення непридатних пестицидів для їх знищення за межі України. НЦПНВ за планами та на замовлення Мінприроди вже протягом трьох років веде планомірну роботу з вилучення, затарювання та вивезення за кордон на знищення непридатних пестицидів та агрохімікатів (НПА).

Враховуючи це, Мінприроди та Мінекономіки визначили НПЦНВ єдиним виконавцем з вивезення у 2010 році 2 тис. тонн НПА з 10 областей України. Уже вивезено 110 тонн з території Київської, 77 тонн з Херсонської та 320 тонн із Запорізької областей та готується до вивезення 59 тонн з Вінниччини.  Крім того, вже цього місяця НЦПНВ завершує вилучення для вивезення на знищення 8,5 тис. тонн гексахлорбензолу з м. Калуш, що є найбільшим у світі проєктом знищення токсичних відходів у цьому році».

Прес-конференція супроводжувалася слайд-презентацією місць зберігання непридатних пестицидів по всій Україні та процесу здійснення інвентаризації та перезатарювання за міжнародними стандартами.

Присутнім був продемонстрований відео-ролик Володимира Кузнєцова, присвячений  вирішенню проблеми НП у рамках проєкту «Скорочення ризиків від непридатних пестицидів в Україні».

У ході прес-конференції відбулося нагородження переможців конкурсу на кращу журналістську роботу, присвячену проблему НП, ініційованого та проведеного ВЕГО «МАМА-86» в рамках національної інформаційної кампанії щодо НП — журналістівОлександра Галяса (одеська міська газета «Порто-франко»), Ганни Гопко (щоденна всеукраїнська суспільно-політична газета «День»), Миколи Цивірка (всеукраїнська загальнополітична газета «Сільські вісті»), Вікторії Долгової (щоденна інформаційно-політична газета «Україна Молода»), Володимира Песляка («Інформаційний фонд WETI»).

Прес-конференція була проведена ВЕГО «МАМА-86» на завершення проєкту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні», що здійснювався у співпраці з Milieukontakt International за фінансової підтримки Програми соціальних перетворень МАТРА міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *