Categories: Громада

«Компола» в українських школах

«Компола» — проєкт компостування відходів шкільної їдальні. Історія проєкту почалася у 2016 році, коли шестикласники Нікіта Шульга та Софія-Христина Борисюк вирішили запровадити у своїй школі компостування.

Нікіта та Софія-Христина. Фото автора

Щодня в шкільній їдальні накопичується від десяти до тридцяти літрів органічних відходів які, зазвичай, потрапляють на смітник. Школярі вирішили, що ці відходи можна використовувати з користю для навколишнього середовища — перетворити на компост.

Нікіта ділиться своїми спогадами: “Ідея ініціативи виникла в у мене під час розмови з мамою про проблеми, які є в місті”.

Вирішивши, що ідея хороша, Нікіта запропонував долучитися до проєкту й Софії-Христині. Так розпочалась їх спільна робота над запровадженням компостування у власній школі. Долучилися до проєкту також вчитель географії, Світлана Писанка, та Олена Шульга – засновниця освітнього проєкту «Листочки».

За два дві вдалося зібрати необхідну суму для компостера — 11 000 гривень. Але після першого успіху і налагодження компостування органічних відходів у власній школі команда не зупинилася і реалізувала проєкт ще в п’ятьох київських школах.

Нині ж школярі починають новий навчальний рік зі ще більшим результатом — більше ніж 30 шкіл в Україні компостують органічні відходи завдяки проєкту «Компола». Переглянути мапу зі школами, які долучилися до проєкту, можна на офіційному сайті.

Мета школярів — амбітна, вони вірять, що зовсім скоро компостувати відходи стане звичною справою у кожній українській школі.

Команда проєкту наголошує, що для компостування потрібно всього три речі: компостер, ємності для відходів та хробаки. На сайті проєкту можна переглянути відео-інструкцію, як правильно компостувати.

Етапи компостування. Фото: Сергій Жижко

Нікіта Шульга та Софія-Христина Борисюк стали гостями фестивалю соціальних ініціатив «UCRAZYANS», який відбувся 16–17 вересня в м. Херсоні. Під час двох днів фестивалю школярі пропонували усім херсонцям відправити листа у свою школу з описом проєкту та закликом підтримати ідею. Також вони створили черговий компостер, який передали для користування в «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді». Сподіваємось, цей цінний дарунок надихне ще більше херсонських шкіл долучитися до проєкту «Компола»!

Зелена Хвиля

Екологічні новини від Зеленої Хвилі

Recent Posts

Про Arbor Day Foundation

Знайомимо вас з однією з найбільших у світі організацій, присвячених озелененню - Arbor Day Foundation.…

17.07.2025

Arbor Day Foundation в Україні!

Завдяки нашій співпраці з цією глобальною мережею одна з українських громад стане стійкішою до наслідків…

03.07.2025

Презентація Онлайн Академії i-Tree4UA

Як громадам адаптуватися до зміни клімату? Чому правильний облік та інвентаризація дерев важлива? Які інструменти…

12.01.2025