Categories: Погляди

Олександр Юденко: у 2020 в Україні може бути до 1 ГВт фотовольтаїчних систем

Олександр Юденко, ПАТ "Квазар"

Виробництво 20% альтернативної енергії до 2020 року – одна з вимог до країн-претендентів на вступ до ЄС – на даний час для України є складним для виконання планом. Однак, 15% – на думку директора департаменту «СоларА/А» ПАТ «Квазар», Олександра Юденка, цілком досяжна мета за умови ефективного використання потенціалу країни в сфері розвитку біоенергетики, вітрової енергетики, малої гідроенергетики і фотовольтаїки.

«Сьогодні Україна є 12 за розміром та потенціалом ринком фотовольтаїки в світі. В нашій країні хороший щорічний рівень інсоляції, високий науково-технологічний потенціал, а також існує можливість виробляти близько 1% світового обсягу монокристалічного кремнію для фотовольтаїчної продукції. За найбільш консервативними оцінками аналітиків, до 2015 року ми можемо інсталювати системи загальною потужністю 350-400 МВт. Наш прогноз більш оптимістичний – ми вважаємо, що Україна може досягнути близько 1 ГВт встановленої потужності фотовольтаїчних систем до 2020 року, враховуючи наведені вище переваги та зацікавленість інвесторів. Однак, ефективному використанню сонячної енергії в нашій країні заважає відсутність державних програм по “зеленому тарифу” та низька вартість електроенергії”, – відзначає пан Юденко.

За словами експерта, “зелені тарифи” для сонячної енергії в Україні є дуже привабливими. Вони складають 0,42-0,46 Євро/кВт-год й перевищують, наприклад, німецькі в 1,5 рази. Разом з тим, процедура отримання та використання такого тарифу на сьогоднішній день є дуже туманною. До того ж, відсутня державна підтримка даної галузі на належному рівні, незважаючи на багаточисельні обговорення цієї теми в ЗМІ.

«Внесок сонячної енергетики в загальне виробництво електроенергії у нас дійсно поки що нікчемно малий. Але в силу зниження “зелених тарифів” в країнах Європи виробники фотовольтаїчних продуктів активно шукають нові ринки. Одним з таких ринків може і має стати Україна. Нашій державі необхідно кувати залізо, пока воно гаряче», – резюмує експерт ПАТ «Квазар».

Выработка 20 % альтернативной электроэнергии к 2020 г. – одно из требований к странам-претендентам на включение в Евросоюз – пока трудновыполнимый для Украины план. Но 15 % – вполне достижимый показатель, если грамотно воспользоваться преимуществами нашей страны и развивать потенциал отечественных рынков биотоплива, ветроэнергетики, малой гидроэнергетики и фотовольтаики, утверждает директор департамента «СоларА/А» ПАО «Квазар» Александр Юденко.

«Сегодня Украина является 12-м по величине и потенциалу рынком фотовольтаики в мире. В нашей стране хороший ежегодный уровень инсоляции, высокий научно-технологический потенциал, а также есть возможность производить порядка 1 % мирового объема монокристаллического кремния для фотовольтаической продукции. По самым скромным оценкам аналитиков, к 2015 году мы можем инсталлировать системы общей мощностью 356-400 МВт. Наш прогноз более оптимистичен – мы считаем, что Украина может достичь порядка 1 ГВт к 2020 году, учитывая вышеназванные преимущества и интерес инвесторов. Но эффективному использованию солнечной энергии в нашей стране мешает отсутствие государственных программ по «зеленому» тарифу и низкие цены на электричество», – отмечает г-н Юденко.

При этом, по словам эксперта, «зеленые» тарифы для солнечной энергетики в нашей стране очень хорошие. Они составляют 0,42-0,46 евро/кВт-ч и превышают, к примеру, немецкие в 1,5 раза. Но процедура получения и использования такого тарифа сегодня очень туманна. Плюс ко всему – нет государственной поддержки этой отрасли на надлежащем уровне, несмотря на многочисленные обсуждения этой темы в СМИ.

При правильном подходе схема «зеленых» тарифов не предполагает затрат со стороны государства утверждает Александр Юденко. Если учесть, что общее потребление электроэнергии в Украине составляет порядка 200 миллиардов кВт-ч в год, простой расчет показывает, что подъем тарифа на электроэнергию всего на 1 копейку за каждый кВт-ч потребленной электроэнергии обеспечивает полную компенсацию законодательно установленных «зеленых» тарифов для фотовольтаических систем с пиковой мощностью 500 МВт. В то же время 500 МВт мощности установленных фотовольтаических систем даже для Франции, которая входит в пятерку самых «горячих» рынков Европы, – это годовой объем спроса.

Напомним, что в 2009 г., по данным Минтопэнерго Украины, возобновляемые источники дали лишь около 7 % от общего объема (172,9 млрд кВт-ч) выработанной в нашей стране электроэнергии. Причем львиная доля (порядка 98 %) пришлась на

сферу гидроэнергетики. Вклад ветровой, солнечной и биотопливной энергии составил порядка 1,93 %, 0,07 % и 0,06 % соответственно.

«Вклад солнечной энергии в общее производство электричества у нас действительно пока ничтожно мал. Но в силу понижения «зеленых» тарифов в странах Европы производители фотовольтаических продуктов активно ищут новые рынки. Одним из таких рынков может – и должна – стать Украина. Нашему государству необходимо ковать железо, пока оно горячо», – резюмирует эксперт ПАО «Квазар».

Зелена Хвиля

Екологічні новини від Зеленої Хвилі

Recent Posts

Інструменти i-Tree популярні у світі та Україні

ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…

01.12.2024

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024