Categories: Кожен з нас

Дбай про довкілля за кермом. Порада для економії пального

Скільки можна економити?

Бензин і солярка будуть чим раз дорожчі. Як можна зменшити витрати власного гаманця і одночасно зробити добрий вклад для захисту довкілля? Мабуть, мало хто знає, що, маючи належне знання та бажання, можна економити до 35% пального. Що для цього необхідно?

Вибір авта!

Економія палива залежить в першу чергу від нашого вибору свого майбутнього автомобіля. Марка, потужність та величина автомобіля суттєво визначають його майбутню енерговитраність.

Обчислюйте витрати бензину

Перш ніж економити, дізнайтеся, скільки палива витрачає ваш автомобіль при їзді містом та на трасі. Порахуйте, скільки кілометрів ви можете проїхати у кожному із режимів, витративши бак бензину, та визначте питоме споживання. Порівняйте ці цифри із паспортними даними автомобіля.

Плануйте маршрут

Обирайте накоротші маршрути та не забувайте про ремонти доріг чи мостів, які відбуваються у місті. Використовуйте для планування маршрутів електронні карти, GPS навігатори, а також системи повідомлення про ситуації на дорогах.

Шини

Шини впливають та витрати палива і навіть поділяються на класи енергоефективності на основі значення коефіцієнта спротиву руху (rolling resistance coefficient (RRC)). Найбільш енергоефективні шини класу A мають коефіцієнт менший за 6,5, а найменш енергоефективні класу G – коефіцієнт більше 12.1. Різниця між найкращими та найгрішими шинами відображає різницю у споживанні палива на рівні близько 7,5%.

Класи енергоефективності шин

З листопада 2018 року у шин, що продаються в ЄС, коефіцієнт спротиву руху не має перевищувати 10.5 для літніх шин та 11,5 – для зимових. У 2015 році середнє значення коефіцієнту складало 9,25 (клас E).

Перевірити тиск в шинах!

Кожен, хто їхав на велосипеді, в якому б хоча одне колесо було підспущене, тобто тиск повітря в якому був значно меншим від норми, зауважив, що при їзді потребує більших затрат енергії, ніж зазвичай.

Так само відбувається при їзді на автомобілі!

Тому необхідно регулярно перевіряти тиск повітря в шинах і при потребі підкачувати їх. Оптимальний тиск шин вказано в інструкції по експлуатації вашого автомобіля. Важливо, щоб тиск в шинах також не перевищував норму, оскільки це суттєво скорочує термін експлуатації шин. В свою чергу пришвидшення необхідності заміни шин передбачає понаднормове використання ресурсів та енергії на їх виготовлення.

Правильний тиск в шинах дозволяє економити до 10% палива і продовжує їх термін експлуатації. Якщо тиск у шинах менший від рекомендованого на 0.1-0.2 бара, то додаткові витрати будуть на рівні 1-2%. Однак, якщо шини суттєво спущені, то й додаткові витрати палива сягнуть 6-10%.

Регулярно перевіряйте свічки запалювання!

Регулярно перевіряти слід не тільки тиск в шинах, але також свічки запалювання. Якщо вони несправні, то не є оптимальним процес згоряння та відповідно збільшується використання палива.

Перед стартом мотору!

Спочатку зафіксувати ремінь безпеки і поправити дзеркала, а тоді вже включати запалювання.

Уникати їзди на короткі відстані!

При їзді на короткі відстані рівень використання палива є надзвичайно високим. Для авта середнього класу – до 30 л на 100 км. Після 1 км їзди це все ще – 20 л. І тільки після 4-го кілометру витрати палива виходять на нормальний рівень 6-7 л.

Це зумовлено тим, що мотор потребує певного часу для того, щоб розігрітись до оптимальної для експлуатації температури. Тільки після цього витрати палива починають відповідати вказаним в інструкції з експлуатації автомобіля. Навіть влітку споживання палива при холодному старті на протязі перших двох кілометрів є на 50% вищим від нормального споживання.

Дотримання дистанції!

Дотримання належної дистанції до авто попереду дозволяє уникати частого гальмування та енергопожираючого пришвидшення руху.

Використання накату

Якщо незабаром необхідно зупинитись (наприклуд, попереду червоне світло світлофора), потрібно забрати ногу з педалі газу і включивши нейтральну передачу використати інерційний рух автомобіля. При холостому ході авто споживає приблизно  0,5 – 1,0 л палива за годину. Якщо авто ще котиться, а загорілось зелене світло, то ще додатково економимо паливо, бо не мусіли цілком зупинятись.

Частіше використовувати вищі передачі!

Чум вища передача при однаковій швидкості, тим менше споживання палива. Необхідно пильнувати щоб мотор не працював на вищих оборотах від 2500. Наприклад, при міському циклі при швидкості 30 км/год за можливості включати 3 передачу, а при 50 км/год – 4 передачу. За передумови, що транспорт рухається у вільному темпі та зважаючи щоб мотор належно працював (без завеликого навантаження).

Швидше переключатися на вищі передачі!

Також на початку руху старатися чим швидше досягнути високої передачі. Зважати, що особливо ненажерливою є 1 передача. Тому сильно натиснути на газ, друга передача, ще раз сильно на газ і в третю передачу! Тобто чим швидше з нижчих передач!

Згори без газу!

Для чого газувати коли їдемо згори? Вибором відповідної передачі можна вибрати необхідну гальмівну дію мотору: нижча передача – менша швидкість, вища передача – більша швидкість. Якщо завелике уповільнення, можна включити для пришвидшення руху нейтральну передачу.

Важливо: під час їзди ніколи не виключайте мотор, оскільки тоді виключаються підсилювач керма, гальмів та всі інші функції безпеки, що вкрай небезпечно.

При довгому чеканні!

Виключати мотор при довгому чеканні перед світлофорами та залізнодорожними переїздами.

Уникати надмірно високих швидкостей!

Оптимальною для споживання палива є швидкість 90-100 км/год. При збільшенні швидкості різко зростають витрати палива. Наприклад:

При 90-100 км/год – біля 6 л/100 км

При 130 км/год – 8 л/100 км

При 160 км/год – 10 л/100 км

Константна швидкість!

Важливо вибрати оптимальну за даних умов швидкість і постійної дотримуватись її а не хаотично змінювати темп руху (пришвидшення – уповільнення).

Спротив вітру!

Аеродинамічний спротив значною мірою впливає на витрати пального особливого на високих швидкостях. У великій мірі він визначається розміром і аеродинамічними характеристиками автомобіля, але може суттєво залежати від додаткових елементів автомобіля.

Уникати зайвого спротиву вітру. Відкрите вікно при підвищеному спротиві вітру спричинює значну перевитрату палива (до 1л на 100 км). Навіть порожній багажник, змонтований на даху авта, спричиняє додаткові витрати палива – від 5 до 14 відсотків на швидкості 70-90 км на год. Додаткова вага від речей у такому багажнику призводить до ще більшого зростання витрат палива.

Кондиціонер!

Додаткові витрати палива внаслідок роботи кондиціонеру залежать головним чином від температури повітря всередині та зовні і тривалості роботи кондиціонера. При спеці кондиціонер вагомо збільшує споживання пального – на близько 1 літр і більше на 100 км. При повільнішому пересування в міському циклі зростання споживання може сягати і 2 л/100 км.

Фільтр чистий?

І авто на бензині, і дизельні авто мають повітряні фільтри. Сильно забруднений фільтр може бути причиною збільшення витрат палива до 8% і відповідно збільшення концентрації вихлопних газів. Тому необхідно його регулярно замінювати.

Авто не склад!

Не слід використовувати як склад, де можна знайти речі на всі потреби. Вага є важливим фактором, що впливає на споживання пального, оскільки збільшує потребу енергії на прискорення та спротив. Немає простої формули для розрахунку збільшення витрат пального зі зростанням ваги, але за результатами низки досліджень зайвих 50-200 кг призводять до зростання витрат палива на 5-9%. Зайва вага – зайві 0,7 л бензину на 100 км.

Організування спільних поїздок!

Однак, якщо зайві кілограми додалися від додаткових пасажирів, Ви скоротите викиди забруднюючих речовин та парникових газів у розрахунку на одного пасажира. Спільні поїздки – дружні до довкілля і клімату.

При спільних поїздках на роботу чи відпочинок скорочення витрат на паливо є пропорційним до кількості людей, які беруть в них участь.

Підвези сусіда – економ пальне!

Доповнення:

  • Регулярно перевіряйте стан свічок запалювання та повітряного фільтру. При необхідності їх потрібно очистити або замінити. Все, що понижує потужність двигуна вам прийдеться оплатити збільшенням витрат на паливо.
  • Повністю завантажене авто чи мандрівка з причепом вимагають вагомого підвищення тиску в колесах. Про це не сміємо забути зокрема під час довгих мандрівок (напр. у відпустку на відпочинок). Не рідко в русі вистрілюють колеса, оскільки вищезгадана „дрібниця” не була взята до уваги. На загал занизький тиск в шинах на фоні понадмірного завантаження спричиняється до додаткових витрат палива.
  • Правильний тиск коліс знайдемо в інструкції по експлуатації, а в деяких авто додатково також на внутрішній стороні кришки бензобака, дверей або ящика для рукавичок.
  • Використання синтетичного масла в порівнянні з мінеральним дозволяє в загальному ще біля 5% економії палива. Особливо вагомою є економія при пуску холодного двигуна в холодну пору року (завдяки тому що густина “синтетики” менша).
  • Зимові колеса в літній сезон та ширші колеса спричиняють додаткові витрати палива!

Цікаво:

В Британії питання з екологічно відповідального водіння будуть включені до питань при складанні іспиту на права як частина кампанії уряду за зменшення викидів

Поради зібрані доктором Володимиром Шереметою, викладачем екологічної етики ІФТА, та Зеленою Хвилею.

Скільки можна економити?

Бензин і солярка будуть чим раз дорожчі. Як можна зменшити витрати власного гаманця і одночасно зробити добрий вклад для захисту довкілля можемо дізнатись на основі наступних porad. Мабуть мало хто знає, що маючи належне знання та бажання можна економити до 35-40% пального. Що для цього необхідно?

Вибір авта!

Економія палива залежить в першу чергу від нашого вибору свого майбутнього автомобіля. Марка, потужність та величина автомобіля суттєво визначають його майбутню енерговитраність.

Перевірити тиск в шинах!

Кожен, хто їхав на велосипеді в якому б хоча одно колесо було підспущене, тобто тиск повітря в якому був значно меншим від норми, зауважив, що при їзді потребує більших затрат енергії ніж завжди.

Так само відбувається при їзді на автомобілі!

Тому необхідно регулярно перевіряти тиск повітря в шинах і при потребі підкачувати їх. Оптимальний тиск шин вказано в інструкції по експлуатації вашого автомобіля. Важливо, щоб тиск в шинах також не перевищував норму, оскільки це суттєво скорочує термін експлуатації шин. В свою чергу пришвидшення необхідності заміни шин передбачає понаднормове використання ресурсів та енергії на їх виготовлення. Правильний тиск в шинах дозволяє економити до 10% палива і продовжує їх термін експлуатації.

Регулярно перевіряти свічки запалювання!

Регулярно перевіряти слід не тільки тиск в шинах, але також свічки запалювання. Якщо вони несправні, то не є оптимальним процес згоряння та відповідно збільшується використання палива.

Перед стартом мотору!

Спочатку зафіксувати ремінь безпеки і поправити дзеркала, а тоді вже включати запалювання.

Уникати їзди на короткі відстані!

При їзді на короткі відстані рівень використання палива є надзвичайно високим. Для авта середнього класу – до 30 л на 100 км. Після 1 км їзди це все ще – 20 л. І тільки після 4-го кілометру витрати палива виходять на нормальний рівень 6-7 л.

Це зумовлено тим, що мотор потребує певного часу для того, щоб розігрітись до оптимальної для експлуатації температури. Тільки після цього витрати палива починають відповідати вказаним в інструкції по експлуатації даного автомобіля. Навіть влітку споживання палива при холодному старті на протязі перших двох кілометрів є на 50% вищим від нормального споживання.

Дотримання дистанції!

Дотримання належної дистанції до авто що попереду дозволяє уникати частого гальмування та енергопожираючого пришвидшення руху.

Використання накату

Якщо незабаром необхідно зупинитись (попереду червоне світло світлофора чи інш.) потрібно забрати ногу з педалі газу і включивши нейтральну передачу використати інерційний рух автомобіля. При холостому ході авто споживає приблизно 0,5 – 1,0 л палива за годину. Якщо авто ще котиться, а загорілось зелене світло, то ще додатково економимо паливо, бо не мусіли цілком зупинятись.

Частіше використовувати вищі передачі!

Чум вища передача при однаковій швидкості, тим менше споживання палива. Необхідно пильнувати щоб мотор не працював на вищих оборотах від 2500. Наприклад при міському циклі при швидкості 30 км/год по можливості включати 3 передачу, а при 50 км/год – 4 передачу – за передумови що транспорт рухається в вільному темпі та зважаючи щоб мотор належно працював (без завеликого навантаження).

Швидше переключатися на вищі передачі!

Також на початку руху старатися чим швидше досягнути високої передачі. Зважати, що особливо ненажерливою є 1 передача. Тому сильно натиснути на газ, друга передача, ще раз сильно на газ і в третю передачу! Тобто чим швидше з нижчих передач!

Згори без газу!

Для чого газувати коли їдемо згори? Вибором відповідної передачі можна вибрати необхідну гальмівну дію мотору: нижча передача – менша швидкість, вища передача – більша швидкість. Якщо завелике уповільнення, можна включити для пришвидшення руху нейтральну передачу.

Важливо: під час їзди ніколи не виключати мотор, оскільки тоді виключаються підсилювач керма, гальмів та всі інші функції безпеки – що може бути екстремно небезпечно.

При довгому чеканні!

Виключати мотор при довгому чеканні перед світлофорами та залізнодорожними переїздами.

Уникати екстремно високих швидкостей!

Оптимальною для споживання палива є швидкість 90-100 км/год. При збільшенні швидкості різко зростають витрати палива. Так наприклад:

При 90-100 км/год – біля 6 л/100 км

При 130 км/год – 8 л/100 км

При 160 км/год – 10 л/100 км

Константна швидкість!

Важливо вибрати оптимальну за даних умов швидкість і постійної дотримуватись її а не хаотично змінювати темп руху (пришвидшення – уповільнення).

Спротив вітру!

Уникати лишнього спротиву вітру. Відкрите вікно при підвищеному спротиві вітру спричинює значної перевитрати палива (до 1л на 100 км). Навіть порожній багажнік, змонтований на даху авта, спричиняється до вагомих додаткових витрат палива.

Кондиціонер!

Кондиціонер вагомо збільшує споживання пального. Наприклад в міському циклі до 2 л/100 км

Включати світло тільки відповідно до необхідності!

Повне освітлення (противотуманні фари, дальнє світло та інш.) спричинює додаткові витрати палива до 0,4 л на 100 км!

Увага! Не переборщити з економією, напр. при їзді без світла в сутінках чи під час туману.

Авто не склад!

Не слід використовувати як склад де можна знайти речі на всі потреби, оскільки приблизно 100 кг додаткової ваги можуть збільшити витрати палива до 0,7 л на 100 км.

Фільтр чистий?

Як авто на бензині так і дизельні мають повітряні фільтри. Сильно забруднений фільтр може бути причиною збільшення витрат палива до 8% і відповідно збільшення концентрації вихлопних газів. Тому необхідно його регулярно замінювати.

Організування спільних поїздок!

При спільних поїздках на роботу чи відпочинок скорочення витрат на паливо є пропорційним до кількості людей, які беруть в них участь.


Д-р Володимир Шеремета

Викладач екологічної етики ІФТА

Доповнення:

  • Регулярно перевіряйте стан свічок запалювання та повітряного фільтру. При необхідності їх потрібно очистити або замінити. Все, що понижує потужність двигуна вам прийдеться оплатити збільшенням витрат на паливо.
  • Повністю завантажене авто чи мандрівка з причепом вимагають вагомого підвищення тиску в колесах. Про це не сміємо забути зокрема під час довгих мандрівок (напр. у відпустку на відпочинок). Не рідко в русі вистрілюють колеса, оскільки вищезгадана „дрібниця” не була взята до уваги. На загал занизький тиск в шинах на фоні понадмірного завантаження спричиняється до додаткових витрат палива.
Правильний тиск коліс знайдемо в інструкції по експлуатації, а в деяких авто додатково також на внутрішній стороні кришки бензобака, дверей або ящика для рукавичок.
  • Використання синтетичного масла в порівнянні з мінеральним дозволяє в загальному ще біля 5% економії палива. Особливо вагомою є економія при пуску холодного двигуна в холодну пору року (завдяки тому що густина “синтетики” менша).
  • Зимові колеса в літній сезон та ширші колеса спричиняють додаткові витрати палива!

Цікаво:

В Британії питання з екологічно відповідального водіння будуть включені до питань при складанні іспиту на права як частина кампанії уряду за зменшення викидів

Зелена Хвиля

Екологічні новини від Зеленої Хвилі

Recent Posts

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024

Другий Всесвітній Лісовий форум: ділимося досягненнями зі світом!

У жовтні 2023 року у Вашингтоні відбувся Другий Всесвітній Лісовий форум. Понад 1200 учасників форуму…

27.03.2024