А що ви знаєте про дерева, які ростуть поряд з вами?

Весна вже за вікном і так і хочеться більше часу проводити на свіжому повітрі. Тому пропонуємо вам провести цей час з користю та дізнатися більше про навколишню природу, а саме про дерева! Адже дерева, що нас оточують, надають нам  цілу низку послуг та вигід, про які ми нерідко і не здогадуємося. 

Приміром, минулого року, в межах проєкту i-Tree4UA, ми проводили інвентаризацію та оцінку екосистемних послуг за допомогою i-Tree Eco у чотирьох громадах на заході України та у Києві, і за результатами цієї роботи було оцінено послуги для близько 800 дерев на площі 4,3 га. 

Ми виявили, що доросле дерево середньої величини в середньому забезпечує нас щорічно послугами на 500-2000 грн., що включає секвестрацію вуглецю, регуляцію водного стоку, очистку повітря та збагачення повітря киснем. 

Насправді, це лише дуже незначна частка послуг, які постачають нам дерева, оскільки всі їх врахувати та оцінити у грошовому еквіваленті просто неможливо. Скажімо, як оцінити соціокультурні послуги дерев? 

Тому дерева, безсумнівно, безцінні.  

Але, тим не менше, знання про навіть найменшу вартість послуг, які забезпечує дерево по сусідству, змушує нас поглянути на знайоме дерево трохи по іншому та з особливою вдячністю. 

А допоможуть вам наступні  інструменти:

 

  • Оцінити вартість екосистемних послуг дерев, що ростуть поруч, можна дуже просто за допомогою інструменту i-Tree My Tree (https://mytree.itreetools.org/).
  • Для цього вам потрібно мінімум чотири показники: 1 – визначити вид дерева; 2 – оцінити умови зростання дерева за запропонованою шкалою у програмі ; 3 – виміряти окружність стовбура на висоті 1,3 м; 4 – оцінити освітленість крони дерева (повністю освітлена, частково, затінена).
  • Визначити вид дерева можна за допомогою спеціальної програми, такої як наприклад iNaturalist, а для виміру окружності стовбура може стати у пригоді мірна стрічка чи рулетка.
  • Далі вносимо дані у програму My Tree, і дізнаємося що для нас роблять дерева поруч.
  • Не забудьте подякувати деревам за чисте повітря, захист від вітру та шуму, прохолоду влітку, естетичну красу та просто за те, що вони ростуть поруч!

 

Дізнатись більше про оцінку екосистемних послуг та інструменти i-Tree,  а також про збереження та стале управління зеленими зонами, ви зможете на нашій Всеукраїнській Академії i-Tree4UA, запис на яку плануємо розпочати вже 1 квітня 2023 року – стежте за анонсами та приєднуйтесь!

Олександра Халаїм

Голова ГО Український екологічний клуб “Зелена Хвиля”

Recent Posts

Інструменти i-Tree популярні у світі та Україні

ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…

01.12.2024

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024