Categories: Бізнес

Херсонщина – платформа для екологічних інвестицій

29 вересня у Новій Каховці відбувся 10 міжнародний інвестиційний форум “Таврійські Горизонти”. Одна з ключових тез, яка звучала від оргнанізаторів форуму: “Херсонщина – платформа для екологічних інвестицій”.

Саме відновлювана енергетика поруч із сільським господарством та туризмом стала ключовим драйвером зростання обсягу капітальних інвестицій в Херсонській області.

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук відзначив, що за останні 3 роки завдяки послідовним діям Уряду та удосконаленню законодавчої бази залучено близько 700 млн євро в українські «зелені» проєкти. Майже 400 млн євро вкладено у введення 1 670 МВт нових теплових потужностей, що використовують альтернативні джерела енергії. Близько 300 млн євро спрямовано бізнесом на встановлення 278 МВт потужностей об’єктів відновлюваної електроенергетики.

“Розвиток «зелених» проєктів – перспективний шлях до залучення інвестицій у Херсонщину”, – підсумував Сергій Савчук.

Станом на 1 вересня 2017 року потужність об’єктів альтернативної енергетики, що працюють за зеленим тарифом, в Херсонській області перевищила 105 МВт. З них майже 40 МВт були введені в експлуатацію у 2017 році. Зокрема, цьогоріч була запущена Трифанівська СЕС компанії ДТЕК (ТОВ “Трифановка Енерджі”) потужністю 10 МВт, СЕС Білозерка (ТОВ “Ренджи Бершадь”) потужністю 11 МВт та СЕС Миколаївка (ТОВ “Ренджи Тростянець”) потужністю майже 6 МВт.

Потужність об’єктів відновлюваної енергетики Херсонської області та обсяг виробництва електроенергії за 8 місяців 2017 року

За 8 місяців 2017 року електростанції, що працюють за зеленим тарифом в Херсонській області, виробили 123 млн кВт год. електроенергії. Це майже стільки ж, як за весь 2015 рік.

В рамках інвестиційного форуму відбулося урочисте відкриття першої черги Новотроїцької вітрової електростанції компанії Віндкрафт Україна. За словами голови Української вітроенергетичної асоціації Андрія Конеченкова, до кінця листопада мають запрацювати перші 12 вітротурбін потужністю 41.4 МВт. В перспективі потужність ВЕС має зрости до 140 МВт. Компанія Віндкрафт Україна вже експлуатує три вітрові електростанції на Херсонщині загальною потужністю 70 МВт.

Сума інвестицій, вкладених у будівництво вітропарку “Новотроїцьке”, становить більше 60 млн євро.

Генеральний директор компанії ТОВ “Віндкрафт Україна” Карл Стурен. Фото Херсонської ОДА.

Генеральний директор компанії ТОВ “Віндкрафт Україна” Карл Стурен запевнив, що зовсім не боявся вкладати разом зі своїми партнерами значні кошти в проєкт саме в прикордонній Херсонщині, адже впевнений в інвестиційній безпеці регіону та підтримці з боку місцевої влади.

Таким чином, до кінця 2017 року потужніть об’єктів відновлюваної енергетики Херсонщини зросте до близько 150 МВт. У 2018 році всі ці електростанції можуть виробити понад 320 млн кВт год. електроенергії.

Споживання електроенергії в Херсонській області складає близько 2,7 млрд кВт год. на рік. Отже, вже наступного року сонячні та вітрові електростанції забезпечать майже 12% від споживання електроенергії регіону.

До того ж, на території Херсонської області розташована потужна Каховська ГЕС, яка у 2016 році виробила понад 1 млрд кВт год. електроенергії (39% від споживання області). З огляду на це, цілком реально, що понад 50% потреб електроенергії Херсонської області у 2018 році буде забезпечено з відновлюваних джерел.

Будуть зводитися і нові сонячні та вітрові електростанції. Про свої наміри збудувати СЕС потужністю 17.5 МВт в Херсонській області заявляла, зокрема, UDP Renewables.

За словами голови правління Укргазбанку Кирила Шевченка, банк профінансував проєкти відновлюваної енергетики у Херсонській області на суму 1,2 млрд грн. Ще 13 проєктів у сфері зеленої енергетики в Херсонській області знаходяться на стадії розгляду. “Крім того, ми почали шлях до споживача і надаємо кредити домогосподарствам для встановлення сонячних електростанцій”, – додав Кирило Шевченко.

Уже більше сотні домогосподарств на Херсонщині виробляють електричну енергію з використанням сонячних панелей, в т.ч. одна з небагатьох в Україні сонячних електростанцій на даху багатоквартирного будинку. Загальна потужність сонячних електростанцій домогосподарств перевищує 1 МВт.

Єдиною електростанцією, яка працює на викопному паливі, є Херсонська ТЕЦ потужністю 80 МВт. ТЕЦ працює на природному газі та забезпечує тепловою енергією велику частину міста Херсон. Виробництво електричної енергії складає близько 90 млн кВт год. на рік. Аукціон з продажу ТЕЦ заплановано провести до кінця 2017 року, а її переведення на біомасу майбутнім інвестором могло б стати гарним доповненням стратегічного курсу області на розвиток відновлюваної енергетики.

Херсонська область має всі шанси стати одним із лідерів у розвитку відновлюваної енергетики України та прикладом для інших областей.

Микола Шлапак

Консультант компанії КТ-Енергія. Розробник і автор сайту Зелена Хвиля. Цікавиться екологічною економікою, енергетикою та інформаційними технологіями. Для контактів: m.shlapak.ua [at] gmail.com

Recent Posts

Інструменти i-Tree популярні у світі та Україні

ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…

01.12.2024

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024