Пластикові соломинки для напоїв потрапили в топ-10 знахідок під час очищення пляжів. Чому використання надмірної кількості соломинок потребує найшвидшого вирішення? Насамперед, пластикові соломинки є відходами, які не розкладаються, а значить можуть потрапляти в навколишнє середовище й забруднювати його. Соломинки завдають серйозної шкоди морським птахам, черепахам та іншим морським істотам.
Соломинки не завжди були пластиковими. Перші соломинки для напоїв виготовлялися із сухих стеблів пшениці, які були порожніми. Пізніше були розроблені способи масового виробництва. Аркуші паперу з восковим покриттям скручували в циліндричні трубки. Воскове покриття використовувалося, щоби паперові соломинки не поглинали рідину. Однак, вони дуже швидко забруднювались. У 1960-х роках папір було замінено пластиком, який був дешевшим. Зараз пластикові соломинки масово використовуються в усьому світі, що призводить до забруднення лісів та океанів.
Існує ініціатива Strawless ocean, головна ідея якої в тому, що потрібно захищати океан від пластикового забруднення. І почати можна з пластикових соломинок. Члени цієї ініціативи наголошують, що пластикові соломинки важко переробляти, адже вони занадто легкі. Тому так важливо скороти використання одноразових соломинок.
Екоактивісти також пропонують альтернативи пластиковим соломинкам для напоїв:
- відмовитися від використання соломинок (зробивши невелику зміну в повсякденному житті, ми можемо захистити навколишнє середовище від забруднення);
- паперові соломинки (компанія Aardvark, наприклад, створює їх гнучкими, міцними та такими, що біологічно розкладаються протягом 45–90 днів);
- багаторазові скляні соломинки (наприклад, компанія Greenmunch виготовляє соломинки з найміцнішого боросилікатного скла);
- силіконові багаторазові соломинки;
- справжні бамбукові соломинки;
- сталеві соломинки, до яких пропонують також купувати спеціальні щіточки для очищення;
- соломинки, виготовлені з органічного матеріалу, – сухих стеблів зернових рослин;
- їстівні соломинки, які виготовлені з морських водоростей.
Як бачимо, альтернатив пластику вже зараз існує дуже багато. На жаль, мало з них доступні на українському ринку. Тому наразі для українців найкращим варіантом виглядає відмова від використання соломинок.
Активною в питанні скорочення використання пластикових соломинок є не лише екологічна громадськість, але і влада. Так, в окремих містах США вже заборонили в барах та ресторанах пропонувати клієнтам соломинки. А в Лос-Анджелесі міська влада розпочала обговорення щодо обмеження використання пластикових соломинок.