Олешківські піски — найбільша пустеля України та одне з природних чудес України – вражають різноманіттям ландшафтів. На території національного природного парку «Олешківські піски» можна побачити і піщаний степ, і напівпустелю, і листяні гаї, й озера. Щоправда, останнім часом озера пересихають та заростають рослинами.
На території природоохоронного науково–дослідного відділення «Буркути» розташовані озера Солоне, Довге та Дідове, флора та фауна яких мають природоохоронну цінність. Зокрема, сальвінія плаваюча, панівна мешканка гідрофітної рослинності озера Дідове, є реліктовим видом, що занесений до Червоної книги України.
Відновити озера в пісках вирішили Українське товариство охорони птахів, партнер BirdLife International в Україні, за фінансової підтримки Фундації Кока-Кола та у співпраці з Національним природним парком «Олешківські піски». Відбуватиметься це протягом 2018 року в рамках проєкту «Відновлення озер Олешківських пісків».
Вікторія Шевчук, менеджер проєктів Українського товариства птахів (ТОП) та координатор проєкту «Відновлення озер Олешківських пісків», розповідає: «В рамках реалізації проєкту команда планує провести дієві природоохоронні заходи, а саме зменшити рослинну захаращеність, зібрати верхній шар ґрунту з дна озер, провести за необхідності днопоглиблючі роботи та т.ін. з метою відтворення природних механізмів саморегуляції унікальних водно-болотних угідь Херсонщини. Усі вищезазначені заходи потрібні, щоби додати в екосистему 1 000 000 м3 прісної води і зберегти природне чудо України.» На думку Вікторії, усі вищезазначені заходи допоможуть покращити гідрологічний стан озер і підвищать спроможність екосистеми до самовідновлення.
Працівники парку «Олешківські піски» вважають, що відтворення озер також сприятиме збільшенню чисельності птахів та появі нових їх представників, зокрема кульону тонкодзьобого.
Своїм баченням значення проєкту також поділився завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету, професор, д.б.н. Іван Мойсеєнко.
«Поглиблення озер є важливим природоохоронним заходом, у тому числі, з погляду збереження багатьох гідрофітів (водних рослин, які тут мешкають). Наприклад, в урочищі Буркутські плавні зростають такі рослини як понтичний ендемік кушир донський Ceratophyllum tanaiticum (Європейський Червоний список), комахоїдна рослина пухирник звичайний Utricularia vulgaris (Червоний список Херсонської області) та ін. Природним середевищем існування цих рослин, — пояснює Іван Іванович, — є водна товща, однак, через недостатню глибину озер, влітку ми знаходимо їх на грунтовому дні пересохлих озер. Частина таких рідкісних вологолюбивих видів на сьогодні мабуть уже зникла, оскільки вони приводилися раніше, а сьогодні ми їх не знаходимо (наприклад, пісковий комишик двозонтичний Fimbristilis bisumbellata).»
Тож проєкт Українського товариства охорони птахів є дуже важливим для збереження озер у Херсонській пустелі. Наразі він лише розпочався, 14 лютого в Херсоні відбулась установча нарада.
За словами Вікторії Шевчук, перші практичні заходи команда планує розпочати вже в березні 2018 року. А закінчити всі активності по проєкту планують до грудня 2018 року.
ГО УЕК "Зелена Хвиля" активно використовує інструменти i-tree, які є допоміжними у оцінці екосистемних послуг…
Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…
11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…
Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…
Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…
Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…