Країни, що розвиваються, вимагають компенсації за використання своїх генетичних ресурсів

2010 - рік біорізноманіття

30 жовтня у місті Нагоя (Японія) майже 200 країн підписали протокол, значення якого важко переоцінити для майбутнього розвитку людства. Адже саме він визначить цілі та пріоритети у сфері захисту довкілля на найближчі десять років.

Нагадаємо, що 2010 рік було проголошено Організацією Об’єднаних Націй роком біорізноманіття. Лідери держав усього світу приділяють особливу увагу питанням зміни клімату, втрати біологічного різноманіття, деградації озонового шару, доступу до чистих і енергетичних ресурсів. Ці проблеми носять глобальний характер, а отже не можуть бути вирішені силами окремої держави. Для їх розв’язання необхідна консолідація сил на глобальному рівні.

З 18 по 29 жовтня у місті Нагоя було проведено конференцію, в якій взяли участь 18 тисяч представників із 193 країн. Основними темами для обговорення в рамках конференції були раціональне використання первинної, перетвореної енергії, природних ресурсів та стан довкілля. Вчені підрахували, що 60% екосистем планети вже не в змозі виконувати у повному обсязі екологічні функції, від яких залежить наше існування – виробництво продуктів харчування, забезпечення водою, регулювання клімату.

В результаті роботи конференції було прийнято стратегічний план розвитку «Цілі 2020».  Нова стратегія ООН із збереження біорізноманіття на планеті передбачає зниження темпів вимирання біологічних видів до 2020-го року у два рази порівняно із сучасними темпами, та збільшення кількості заповідних територій на суші до 17 % (нині – близько 10%)  та до 10 % в океані (нині – близько 1%).

Також на конференції було визначено питання фінансування природоохоронних проєктів, адже доволі часто країни, що розвиваються, не можуть собі дозволити перетворити на заповідники досить велику площу територій, які б могли бути використані у промисловості. Було досягнуто домовленостей, що більш розвинені країни частково профінансують природоохоронні проєкти у країнах, які розвиваються. Зокрема, Японія вже виділила 2 млрд. доларів США на допомогу іншим країнам.

Тривалий час сторони не могли дійти згоди та прийняти Протокол з генетичних ресурсів (access and benefit sharing), оскільки у країнах, що розвиваються, знаходиться велика частка невивчених генетичних ресурсів. Таким чином, уряди цих країн вимагають, щоб великі фармацевтичні компанії ділилися з ними прибутком, який було отримано з продажу медикаментів розроблених на основі рослин та живих організмів, що знаходяться на їх території.

Незважаючи на деякі розбіжності 30 жовтня Протокол все ж вдалося прийняти. Його підписали майже всі країни-учасники конференції, окрім трьох: США, Андорри та Ватикану.

Представники Міжнародної торгової палати брали активну участь в усіх етапах переговорів. Вони вважають, що вже розпочався період з адаптації Нагойського протоколу на місцевих рівнях. Такої ж думки притримується і Президент Українського національного комітету Міжнародної торгової палати Володимир Щелкунов: «Хоча проблеми зміни клімату, зменшення природних ресурсів та біорізноманіття носять глобальний характер, їх вирішення нерозривно пов’язано із конкретними діями на місцевому рівні. Необхідно проводити системну роботу, проводячи консультації щодо інноваційних енергозберігаючих технологій серед провідних національних компаній».

Прес-служба Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine)

Зелена Хвиля

Екологічні новини від Зеленої Хвилі

Recent Posts

Україна – доступна в i-Tree Canopy

Ділимося чудовою новиною та ще одним корисним інструментом, щодо оцінки екосистемних послуг! Україна тепер -…

02.11.2024

Молодь освоює i-Tree Eco!

11 жовтня нашими фахівцями проведено зустрічі з учнями науково-дослідницької школи "Базис", а також зі студентами-магістрами…

16.10.2024

Ширимо знання про i-Tree Eco!

Нещодавно координаторка проєкту i-Tree4UA Олена Козак завітала до Центр якості місцевого самоврядування . Громадська організація сприяє…

16.10.2024

Ділимося результатами короткого опитування щодо важливості міських зелених зон для українців в умовах війни.

Декілька місяців тому ми запустили коротку гугл-форму у наших соцмережах, де хотіли з'ясувати, наскільки ж…

02.08.2024

Роль зелених насаджень в післявоєнному відновленні громад України: опитування

    Запрошуємо долучитися до опитування! Ми хочемо глибше вивчити роль зелених насаджень в післявоєнному…

16.04.2024

Другий Всесвітній Лісовий форум: ділимося досягненнями зі світом!

У жовтні 2023 року у Вашингтоні відбувся Другий Всесвітній Лісовий форум. Понад 1200 учасників форуму…

27.03.2024