Книга "Відновні джерела енергії"
Книга "Відновні джерела енергії"

Книга “Відновнювальні джерела енергії” містить огляд основних технологій відновної енергетики: сонячної енергетики, вітрової енергетики, геотермальної енергетики, гідроенергетики та енергетичного використання біомаси.

Книга підготовлена в рамках польсько-українського проєкту “Екологічна лабораторія з дослідження відновлювальних джерел енергії”, одним із завдань якого є створення лабораторії відновлювальних джерел енергії у Полтавській державній аграрній академії. Автори книги – Ришард Титко із Об’єднання шкіл енергетичних №1 у Кракові та Володимир Калініченко із Полтавської державної аграрної академії.

Основою для написання книги став польський підручник “Відновні джерела енергії”, який був підготовлений Ришардом Титко та використовувався протягом років для підготовки спеціалістів з відновних джерел енергії в багатьох навчальних закладах Польщі.

Автори книги "Відновні джерела енергії"
Автори книги "Відновні джерела енергії" (на верхній платформі) в складі української делегації при огляді геотермальної свердловини

Найперше, що хочеться відзначити, – це те, що книга буде цікава й тим, хто просто хоче дізнатися дещо більше про відновну енергетику, й читачам, які працюють в сфері альтернативної енергетики і є фахівцями своєї справи. Перші знайдуть тут загальний опис технологій, історію їх розвитку, технічні основи виробництва енергії із відновних джерел та аналіз потенціалу їх застосування в Україні, другі – опис конкретних енергетичних об’єктів із їх технічними характеристиками та вартістю реалізації, аналіз досвіду Польщі в підтримці розвитку відновної енергетики, перелік постачальників обладнання для використання альтернативних джерел енергії та ін.

Скажімо, цікаво було дізнатися, що першою електростанцією, у якій були використані фотоелементи, є електростанція Карисса Плайнасс (Carissa Plainas) в Каліфорнії потужністю 6,5 МВт, що була побудована у 1985 році. Вартість будівництва цієї електростанції становила близько 5000 доларів у розрахунку на КВт встановленої потужності у цінах 1985 року. Не менш цікаві і результати дослідження потенціалу використання енергії сонця в конкретному куточку України – у місті Полтава.

Інтенсивність сонясного випромінювання в м. Полтаві та зміна температури теплоносія у сонячному колекторі
Інтенсивність сонячного випромінювання в м. Полтаві та зміна температури теплоносія у сонячному колекторі

Як бачимо, інтенсивність сонячного випромінювання в травневий день у Полтаві досягає 1,2 КВт на метр квадратний, що дозволяє нагрівати воду у сонячному колекторі до 60 градусів Цельсія.

Описана в книзі й покищо малорозвинута в Україні, однак перспективна, геотермальна енергетика. Автори відзначають, що реалізовані на даний час в Україні проєкти геотермального енергопостачання носять переважно фрагментарно-локальний характер і спрямовані на забезпечення потреб в енергії окремих об’єктів або невеликої їх сукупності в межах певних населених пунктів. Зокрема, такі об’єкти є в Берегівському спорткомплексі та санаторії “Косино”, оздоровчому комплексі “Латориця” (обидва – Закарпатська область), в селищі Чангар (Херсонська область), селищах Медведівка, Зернове, П’ятихатки та Низинне (всі – АР Крим). Їх потужність становиться від 0,2 до 2,1 МВт. Найбільшою геотермальною установкою є здана в експлуатацію в 1991 році установка потужністю 4,6 МВт розрахована на забезпечення теплопостачання цілого населеного пункту – селище Янтарне (АР Крим). Натомість в Польщі потужність енергогенеруючих потужностей, що використовують геотермальні джерела енергії, перевищує 70 МВт.

Вітрова енергетика в Україні має значно кращі стартові позиції та перспективи розвитку. За різними оцінками, в Україні можна побудувати вітрових електростанцій потужністю від 16000 МВт до 35000 МВт. До речі, з книги Ви також дізнаєтесь, як, знаючи площу поверхні вітряка, ККД турбіни та генератора та швидкість вітру, розрахувати орієнтовну кількість електричної енергії, яка можу бути вироблена вітряком. Більш точні оцінки роблять за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення і залежать вони навіть від температури, тиску повітря та конструкційних матеріалів ротора.

Це далеко не все, про що можна дізнатися із книги “Відновнювальні джерела енергії”, тому, якщо зацікавилися, шукайте інформацію про можливості придбання книги на сайті Полтавської державної аграрної академії.

Зелена ХвиляЗелена Хвиля запрошує авторів та видавців книг про охорону довкілля, екологію та екологічні технологію розповідати на сторінках сайту про нові опубліковані видання. Надсилайте нам свої книги, аби про них дізналися зацікавлені читачі. Крім того, Зелена Хвиля звертається до українських науковців із запрошенням розповісти на сторінках сайту про свої наукові дослідження та їх результати. З усіх питань пишіть на web [at] ecoclubua.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *