Notice: Undefined variable: page_title in /var/www/vhosts/ecoclubua.com/ecoclubua.com/public/wp-content/themes/ecoclubua/single.php on line 11

Інтернет – це не віртуальна реальність, а маса справжнього комп’ютерного обладнання і систем зв’язку між ним. Уся наша онлайн-активність: публікація зображень, перегляд відео й навіть читання цієї статті існує завдяки величезній кількості серверів, більшість з яких розміщуються на величезних складах – дата-центрах.

Небагато людей заходило до таких центрів обробки даних. Але у Стокгольмі кореспондент BBC відвідав ці інформаційні лабіринти і виявив, що вони забезпечують не лише інформацію. У Швеції розвивається амбітний і вигідний енергетичний проєкт. Тепло, яке виділяють сервери, допомагає обігріти будинки в Стокгольмі.

У приміщенні, де розміщуються сервери, зазвичай, прохолодне та сухе повітря без пилу. Скрізь — плитка, яку можна знімати, а під нею — маса кабелів.

Приміщення для серверів. Фото: Fortum Värme

У такому приміщенні розміщуються тисячі комп’ютерів, які 24 години на добу, сім днів на тиждень виконують різноманітні складні завдання. 

Для забезпечення необхідної температури працює система кондиціонування та вентиляції. Найчастіше тепло з таких приміщень виводиться назовні і марнується.

Але тепло — це енергія. Саме тому Швеція вирішила використовувати її для обігріву будинків.

У Стокгольмі цей проєкт називається Стокгольмськими інформаційними парками і реалізовується у співпраці із владою міста, організацією Fortum Värme та іншими компаніями. Нещодавно партнерами проєкту стали центри обробки даних великих міжнародних компаній: Ericsson (стільникові мережі) та H&M (мережа з продажу одягу).

Ось як це працює у більшості випадків у Стокгольмі: холодна вода подається через труби в центр обробки даних, де вона використовується для створення холодного повітря. Вода, яка нагрівається в процесі охолодження повітря, потім використовується на теплопостачальника підприємствах компаній Fortum.

Подібну технологію практикують не лише у Швеції. Є подібні невеликі проєкти у Фінляндії, США, Канаді та Франції. Але саме у Швеції прийнято рішення масштабувати використання цієї технології по всій країні.

До 2018 року Стокгольмські дата-центри очікують отримувати достатню кількість тепла для обігріву 2 500 апартаментів. Довгострокова ж мета — до 2035 року забезпечити 10 % потреби в теплопостачанні шляхом використання описаної технології.

За даними центрів обробки даних Швеції, 20 000 сучасних житлових квартир потребують лише 10 МВт енергії. Водночас типовий центр даних Facebook використовує 120 МВт.

Наразі у Швеції налічується 2057 гідроелектростанцій, що забезпечують країну 40% необхідної енергії. Решта походить від атомної енергетики, а також імпортованого вугілля. Але Швеція має амбітну мету — до 2040 року країна буде на 100 % вільною від викопного палива.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *