Головна | Держава

Україна намагається відстояти право на Кіотський протокол

11 Жовтня 2011 Друк


Сьогодні відбулося засідання Комітету з нагляду за дотриманням вимог Кіотського протоколу, де розглядалося питання відповідності національної системи обліку викидів парникових газів України міжнародним вимогам.

Від України в засіданні взяли участь 11 представників на чолі із Міністром екології та природних ресурсів, Миколою Злочевським. Українська делегація включала фахівців Міністерства екології та природних ресурсів України, Державного агентства екологічних інвестицій України, а також представників посольства України в Німеччині. Крім того, інтереси України відстоював лауреат Нобелівської премії 2007 року в складі Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, Вудро Кларк.

Відкриваючи виступи української делегації, Микола Злочевський забажав розповісти членам Комітету з нагляду за дотриманням вимог Кіотського протоколу “про абсолютну нову Україну – Україну 2010 року, про країну, де відбулися не тільки значні політичні зміни, але й зміни в поглядах на екологію, зміни в поглядах на боротьбу за навколишнє природне середовище”. Серед здобутків України в останні півтора року міністр екології та природних ресурсів відзначив прийняття та затвердження парламентом стратегії державної екологічної політики до 2020 року, прийняття програми з утилізації особливо небезпечних відходів, накопичених з часів Радянського Союзу на території України, вступ в дію програми космічного моніторингу, яка дозволятиме безперервно контролювати несанкціоновану вирубку лісів, контроль за появою та розширенням звалищ відходів та інші досягнення. Було акцентовано увагу на намірах нового уряду ввести на промислових підприємствах систему онлайн моніторингу шкідливих викидів, яка дозволить взяти під контроль всі викиди найбільших підприємств та збільшити надходження в екологічні фонди держави. Крім того, заявлено про програму будівництва сміттєпереробних комплексів в найбільших містах Україну, яку, щоправда, незважаючи на всі старання країни, буде важко реалізувати без допомоги інвестицій, залучених в рамках Кіотського протоколу.

Що ж стосується власне предмету обговорення на засіданні комітету з нагляду за дотриманням вимог Кіотського протоколу – недоліків національної системи обліку викидів парникових газів та національного кадастру викидів, поданого в 2010 році, пан Злочевський відзначив успішне вирішення більшості питань, піднятих експертами ООН. Він закликав дочекатися висновків експертів, які зараз аналізують національний кадастр, поданий вже в 2011 році, та попросив перенести прийняття остаточного рішення щодо України на лютий 2012 року, коли можна буде робити висновки про прогрес у вдосконаленні національної системи обліку викидів парникових газів.

«Позитивне рішення Комітету з дотримання дозволить продовжити реалізацію екологічних реформ, успішно запроваджувати сучасні енергоефективні технології. За цим процесом зараз уважно слідкують всі українці – від Президента до звичайних мешканців міст і сіл», – наводить слова міністра прес-служба Мінекології.

Д-р Вудро Кларк (Dr. Woodrow Clark)

Д-р Вудро Кларк (Dr. Woodrow Clark). Фото з clarkstrategicpartners.net

Вудро Кларк відзначив, що після ознайомлення із висновками експертів ООН щодо невідповідності національної системи обліку викидів парникових газів України міжнародним вимогам прийшов до висновку, що проблеми, визначені у звіті, насправді є можливостями – можливостями для покращення системи збору, підтвердження та обгрунтування даних. Він закликав представників комітету відтермінувати своє рішення, аби дати можливість Україні покращити систему збору та перевірки даних щодо викидів парникових газів. Вудро Кларк не вдавався в подробиці української системи обліку викидів парникових газів та механізмів її покращення, натомість звернув увагу присутніх на важливість стратегічного планування на основі надійних та обгрунтованих даних. Саме таке стратегічне планування, за словами пана Кларка, намагається побудувати й Україна, і їй необхідно надати час та можливості для цього.

Іван Варга, представник Державного агентства екологічних інвестицій України, акцентував увагу на особливому статусі України як країни із перехідною економікою, що дає їй право розраховувати на певний рівень гнучкості в дотриманні зобов’язань в межах Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату. Це, а також соціально-політичні та економічні умови в Україні, на думку представника Державного агентства екологічних інвестицій, має бути враховано Комітетом з нагляду за дотриманням вимог Кіотського протоколу при прийнятті остаточного рішення.

Україна пропонує відтермінувати прийняття остаточного рішення щодо невідповідності національної системи обліку викидів парникових газів до завершення аналізу експертами ООН національного кадастру, поданого в 2011 році, або затвердити попереднє рішення, але відтермінувати набуття ним чинності.

Враховуючи уставлені процедури Комітету з нагляду за дотриманням вимог Кіотського протоколу, перенесення дати прийняття остаточного рішення щодо України виглядає маловірогідним. Остаточне рішення очікується 12 жовтня.

Нагадаємо, що в разі підтвердження попереднього рішення про невідповідність України вимогам Кіотського протоколу Україна тимчасово буде обмежена у використанні таких механізмів Кіотського протоколу як торгівля квотами на викиди парникових газів та реалізація проектів спільного впровадження за національною процедурою. Це обмеження не стосуватиметься використання коштів, що вже отримані від продажу відповідних квот, на проекти, які реалізуються за схемою зелених інвестицій, а також – реалізації проектів спільного впровадження за треком-2 (міжнародною процедурою).

Разом з тим, за повідомленням Державного агентства екологічних інвестицій, Україна офіційно отримала остаточний звіт міжнародних експертів з поглибленої перевірки П’ятого Національного повідомлення України, яке було подано згідно з вимогами Секретаріату Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (РКЗК ООН) та Кіотського протоколу. У підсумковому звіті групи експертів зазначено, що 5-е Нацповідомлення відповідає керівним принципам з підготовки національних повідомлень, а також констатується, що загальна структура документа покращилася в порівнянні з попереднім. Крім того, в нинішньому повідомленні представлено набагато більше інформації, ніж у попередньому, що суттєво прискорило процес перевірки. Таким чином експерти ООН визнала поліпшення звітності України, що дає шанси й на позитивний результат оцінки національного кадастру викидів, поданого в 2011 році, та швидке відновлення повноцінної участі України в гнучких механізмах Кіотського протоколу, навіть якщо завтра така участь буде частково призупинена.

918 переглядів
  • ANDRIY

    Ось слайди Кларка… де там він захищає Україну?   http://unfccc2.meta-fusion.com/kongresse/111011_enforcement15/pdf/4_Ukraine_UNFCCC_slides_WWC_111011.pdf

    • Роль пана Кларка справді важко пояснити. Кумедно було дивитися його виступ, що складався головним чином із власної біографії та розповіді про свої книги, де він час від часу згадував про предмет зустрічі й намагався хоч умовно пов’язати виступ із Україною. Загалом, дуже неприємні враження від сьогоднішнього засідання.