Головна | Екологічні проблеми

У Львові бракує політичної волі для визнання екологічних проблем

2 Лютого 2011 Друк


Води всіх населених пунктів прилеглих до Грибовицького сміттєзвалища не відповідають санітарно-гігієнічним нормам. Такі результати дослідження, яке провів Національний університет «Львівська Політехніка» на замовлення Львівської міської ради за повідомленням Львівського екологічного порталу були оприлюднені на спільному засіданні природоохоронних комісій Львівської міської та обласної ради.

Як повідомив завідувач кафедри екології та охорони навколишнього природного середовища НУ «Львівська політехніка» Мирослав Мальований, найбільше перевищення виявили у воді зі свердловини на території самого звалища – це перевищення по вмісту фенолів у 7890 разів (!). Не надто втішна і ситуація на територіях довколишніх сіл, зокрема, у Великих Грибовичах, Малих Грибовичах, Дублянах та у Малехові. У цих населених пунктах у пробах підземних та поверхневих вод виявили перевищення по ртуті, свинцю, нікелю, марганцю, фенолах, нафтопродуктах, фосфатах, амонію, кадмію, хрому, тощо.

В таких умовах, зазначив Мирослав Мальований, необхідно забезпечити централізоване водопостачання та водовідведення мешканцям цих населених пунктів.

Однак, повністю проблему це не вирішує, адже, мешканці сіл на забруднених територіях вирощують городину, а воду, що містить цілий букет шкідливих речовин, п’є худоба та домашня птиця.

Та попри значні перевищення рівня забруднень, заступник начальника Державної екологічної інспекції Львівської області Леонід Кравець заявив, що немає підстав називати цю територію «зоною надзвичайного екологічного лиха». «Є певні пункти, згідно з якими територію можна оголосити зоною екологічного лиха. Підстав для оголошення території сміттєзвалища зоною лиха немає» – сказав Леонід Кравець. Він також додав, що таке рішення прийняли на засіданні комісії з надзвичайних ситуацій, де окрім представників Державної екологічної інспекції були представники СЕС та Держуправління охорони навколишнього природного середовища. За словами Леоніда Кравця, перевищення виникають і в результаті сільськогосподарської діяльності, зокрема, від внесення добрив. «Перевищення звичайно є, але це ж звалище. Це не якась структура, де не повинно бути перевищень» – сказав Леонід Кравець.

Разом з тим, в.о. начальника Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Мирослав Хом’як вважає, що причин для визнання території звалища зоною лиха – більше ніж достатньо. «Я вважаю, треба виносити це питання на загальнодержавний рівень. Міська рада не в змозі справитися з цією проблемою самотужки. І ми звернулися до Мінприроди, щоби передбачити частину коштів на вирішення цієї проблеми» – зазначив чиновник.

Голова комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Ірина Сех також переконана, що причин для визнання цієї території зоною екологічного лиха достатньо і бракує лише політичної волі, щоби це визнати.

Нагадаємо, що нещодавно представники громадськості вимагали закрити Грибовицьке сміттєзвалище та заявляли про витоки кислих гудронів та їх потрапляння у річку Малехівка. Тоді голова наглядової ради Комітету екологічного порятунку Юрій Дмитришин нагада про зйомки телевізійної передачі “12 каналу”, у якій брали участь як чиновники ЛМР, так і члени КЕПУ. На зйомки принесли воду із криниць і пропонували усім чиновникам її випити, проте сміливого це зробити не знайшлось нікого.

1061 переглядів